بازدید کنندۀ گرامی! از حضورتان در سایت هم اندیشی دینی تشکر می کنم.
متأسفانه به علت مشغلۀ کاری فرصت پاسخگویی به سؤلات را ندارم، لطف کنید فعلا سؤالی مطرح نفرمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم رز

سلام من روزه توبه داشتم. قرار بود برم بانک کارای شوهرم و انجام بدم چهون خیلی دیر داشتم میرفتم شوهرم که بهم زنگ زد گفت رفتی من برای اینکه عصبانی نشه گفتم دارم میرم این در صورتی بود که هنوز از خونه حرکت نکرده بودم البته شب بهش می گم دروغ گفتم حالا حکمش چیه روزه ام باطله ممنونم از اینکه وقت میذارین راهنمایی می کنین

جواب

سلام بر شما

۱ ـ اگر دروغ گفته باشید، چنین دروغی مبطل روزه نیست و روزۀ شما صحیح است. اگر کسی به خدا و پبامبر دورغ ببندد روزه اش باطل است. یعنی مثلا به دروغ بگوید “خداوند در قرآن چنین حرفی زده!”  

۲ ـ به نظر می رسد که حرف شما دروغ نبوده است. چون در نزد عرف همین که انسان در ابتدای انجام کاری باشد، می گویند “دارم این کار را انجام می دهنم”. شما آماده می شدید که از خانه بیرون بروید و به بانک بروید. معمولا در چنین حالتی وقتی سؤال می کنند چه می کنی؟ می گوید: “دارم می روم به بانک”. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 2031
  • بازدید دیروز: 5098
  • بازدید سال: 1618120
  • کل نوشته‌ها: 1274
  • کل دیدگاه‌ها: 3797
عکس های متنوع تصادفی