بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقای پاما

سلام و ارادت بنده صمیمانه ممنونم بابت حضورتون و آگاهی دادن به افکار من نویی .
با توجه به مطالبی که انتشار دادین الان به این نتیجه رسیدم که با طناب پوسیده ی شخصی به درون چاه رفتم و دیگر راه برگشتی ندارم . چند سال قبل در دانشگاه با استادی که تخصصش درس اخلاق و اندیشه ی اسلامی بوده صحبتی داشتم با این مضمون که نتیجه ی گناه ارتباط با نامحرم بعد از ازدواج چه میشود و ایشان لطف کردن با کمال خونسردی در جمع اعلام کردن که گناهان بخشیده می شود به شرط آنکه ازدواج صورت بگیرد .
من یک جوان ۲۳ ساله هستم که از روی عذاب وجدان تصیم گرفتم در رابطه با صیغه محرمیت بین طرفین بعد از گذشت یک سال تحقیق کنم . البته خانواده های طرفین در جریان هستن. غیر از پدر دختر که باید گفت متاسفانه چون سه الی چهار بار قصد خواستگاری رفتن داشتیم و ایشان منت سر ماگذاشتن و مارو نپذیرفتن . و شرط های آنچنانی برای من تعیین کردن . این مدت زمان به همین خاطر زیاد شده است ، خب من یک جوان ایرانی هستم با توجه به شرایط اقتصادی کشورم و در آوردن یک درآمد حلال مجبور بودم تا به اینجای کاراین زمان رو طی کنم . برای رسیدن به این دختر خواب و خوراک برایم نمانده . حالا بگذریم .
حالا شما به من نویی بگید چیکار کنم ؟ اینم بگم برای رسیدن به این دختر از همان خدای بالا سر بار ها بارها عاجزانه خواهش کردم التماس کردم .
اگر پدر دختر همچنان اصرار داشته باشد و اجازه ندهد، تکلیف ما طرفین چیست ؟ همچنان نزد خداوند منان غرق در گناهیم ؟ راهی ندارد ؟ استثنایی؟

جواب

سلام بر شما

ظاهرا سؤال شما از استاد این بوده که اگر دختر و پسر نامحرمی با یکدیگر ارتباط داشته باشند و به گناه بیفتیند، چگونه گناهشون بخشیده می شود؟!

اگر سؤال شما این بوده، جواب استادتان نادرست است. 

چه کسی گفته که بر فرض ازدواج این دو نفر، گناهشون بخشیده میشه؟! ازدواج، چه ربطی به بخشش گناه داره؟!

اگر دختر و پسری با یکدیگر ارتباط داشته باشند، باید از این کار خود توبه کنند. یعنی ارتباط را قطع کنند، از رفتار خود پشیمان شوند و بنا بگذارند که دیگر این گناه را مرتکب نشوند. همچنین باید با اعمال صالح و حسنه، تاریکی گناه را شستشو دهند. 

پس خدای متعال راه بخشش گناهان را در توبه و تغییر رفتار قرار داده. و این مسأله هیچ ارتباطی با ازداج ندارد.

اگر دختری و پسری که ارتباط دارند از کار خود توبه کنند، امید داشته باشند که خداوند گناهان آن ها را می بخشد، (هر چند که ازدواج نکنند)

اگر دختر و پسری که ارتباط دایند از کار خود توبه نکنند، بخششی هم در کار نیست، (هر چند که بعدها ازدواج کنند)

اما در خصوص علاقه ای که به این دخترخانم دارید، باید ببینید که چرا پدر این دختر راضی به ازدواج نیست؟! چه انتظاری از شما دارد؟ و چه مانعی بر سر راه است؟ تمام این مسائل اموری هستند که باید در یک فرایند مشاوره ای پاسخ آن ها دریافت شود و مورد بررسی قرار گیرد

توصیۀ فعلا بنده به شما این است که دو کار انجام دهید:

۱ ـ ارتباط خود را با این دختر خانم قطع کنید و برای مدتی حرفی از خواستگاری و .. نزنید. هر چند که ممکن است این کار برای شما سخت باشد، اما ثمرات شیرینی در پی خواهد داشت. 

۲ ـ سعی کنید فارغ از دغدغه هایی که برای خود درست کردید، در این ایام (که ماه مبارک رمضان است) ارتباط خوبی با خداوند داشته باشید. در بستر این ارتباط اولا: خود را پیدا می کنید و ثایا: دست رحمت خداود هم همراه شما خواهد بود و شما را از این بلاتکلیفی نجات خواهد داد.

امیرالمؤمنین (علیه السلام) می فرماید: «کسی که امور آخرت خود را اصلاح کند، خداوند امور دنیای او را اصلاح خواهد کرد»

پس، شاه کلید مشکلات زندگی و بهترین راه عبور از بحران های زندگی، کنار گذاردن گناه و ارتباط صادقانه با خدای متعال است.

موفق باشید

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

1 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ دختری را دوست دارم اما پدرش اجازۀ خواستگاری نمیده

  • پاما

    مچکرم
    حضم پاسخ شما خیلی برام سخته ، فقط میتونم بگم توکل میکنم بر خداوند .

    [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی