بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقای حسام الدین

سلام قربان شرمنده سوالی خدمتتون داشتم؟ خانمی، برای این که به همسر قبلی خود نشان دهد که با کسی نیست، مجبور شده که با او صیغۀ محرمیت بخواند. البته این خانم عمدا صیغه رو اشتباهی خوانده تا عقد باطل باشد. حالا این خانم می تونه با شخص دیگه ای مخرم بشه یا نه؟

سؤال دیگرم این است که اگر آقای اول به خیال محرم بودن با خانم، با او نزدیکی داشته باشد، گناه کار است یا خیر؟ 

 جواب

سلام بر شما

اگر این خانم، هنگام خواندن صیغۀ محرمیت، قصد محرمیت نداشته، با اون آقا محرم نشده است. هر چند که کلمات رو هم صحیح گفته باشد. اگر هم قصد محرمیت داشته باشد و کلمات رو طوری اشتباه گفته باشد، که معنای آن عوض شده باشد، صیغه باطل است و باز هم به اون اقا محرم نشده باشد.

اگر این خانم با مرد اول محرم نشده، می تواند با مرد دیگری محرم شود و همچنین باید مراقب باشید و با مرد اول ارتباطی نداشته باشد؛ چرا که به او نامحرم است.  

اگر مرد اول با خانم ارتباط داشته باشد، گناهی نکرده؛ چرا که فکر می کرده محرم است؛ اما  این خانم گناه کار است و اگر رابطه آن ها در حد دخول بوده، زناکار محسوب می شود و گناه زنا هم چیزی نیست که خداوند به سادگی از کنار آن بگذرد. (کلیک کنید

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی