بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم نفیسه

سلام

اگر کسی در اول ماه رمضان نیت کند که تمام روزه هایش را می گیرد، ولی یک روز فکر باطل کردن روزه اش را داشته باشد، ولی نیت نکرده باشد و منصرف شود، آیا روزه آن روز باطل است؟ و قضا دارد؟

جواب

سلام بر شما 

کسی که روزه می گیرد، باید:

۱ ـ نیت روزه کند.

۲ ـ از کارهایی که موجب بطلان روزه می شود، پرهیز کند. 

توضیح:

اگر تصمیم بگیرد که دیگر روزه نباشد، در چنین صورتی به قسمت شمارۀ یک (نیت روزه) طلمه زده ، و روزه اش باطل است.  

اگر نیت کند که مثلا آب بخورد یا غذا بخورد یا یکی دیگر از مبطلات روزه را انجام دهد، اما چنین کاری را انجام ندهد، در چنین صورتی به محض نیت این کار، به قسمت شمارۀ ۲ (انجام کارهایی که روزه را باطل می کند) لطمه نزده و روزه اش صحیح است.

با توجه به توضیحاتی که ارئه کردم، اگر شما نیت کردید که دیگر روزه نباشید، روزۀ شما باطل است، اما اگر نیت کردید که یکی از مبطلات روزه را انجام دهید، روزۀ شما صحیح است. 

توجه: اگر روزۀ او باطل شد، باید تا زمان افطار امساک کند  و بعد از ماه رمضان هم قضای ان را به جا آورد.

موفق باشید

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی