بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از …

سلام
من پارسال ماه رمضان نمی دانستم که استمنا از مبطلات روزه است و چند باری مرتکب این گناه شدم
ولی امسال که از ان باخبر شدم تکرار نکردم و سن کمی هم دارم
مقلد ایت الله خامنه ای…
حکم چیست؟
باتشکر

جواب

سلام بر شما

اگر می توانستید مسأله را یاد بگیرید، باید این کار را انجام می دادید. 

اما اگر اصلا توجهی به این مسأله نداشتید و ملتف نبودید؛ یعنی اصلا تصور نمی کردید که چینن مسأله ای وجود دارد، روزۀ شما باطل است اما کفاره ای بر شما واجب نشده. 

 

استفتاء از محضر مقام معظم رهبری: شمارۀ ۸۱۷: نظر شریف جنابعالی درباره شخصی که بر اثر جهل به مسأله، عمداً روزه‏اش را افطار کرده، چیست؟ آیا فقط قضا بر او واجب است یا اینکه کفّاره هم باید بدهد؟

جواب: اگر به سبب بی‌اطلاعی از حکم شرعی، کاری را انجام دهد که روزه را باطل می‌کند ـ مثل اینکه نمی‌دانست خوردن دارو نیز مانند سایر خوردنیها روزه را باطل می‌کند و در روز ماه رمضان دارو خورد ـ روزه‌اش باطل است و باید آن را قضا کند ولی کفّاره بر او واجب نیست.

موفق باشید

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ کسی که نمی دانسته استمناء روزه را باطل می کند

 • ——-

  سلام، ممنون که سوالمو پاسخ دادید
  میخواستم بدونم حالا که یک ماه رمضان گذشته وظیفم برای بجا اوردن قضای روزه هام چیست که باطل شدن؟
  باتشکر

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ تیر ۴م, ۱۳۹۴ ۱۸:۱۳:

  سلام بر شما
  اگر این روزه های مربوط به سال گذشته یا سال های گذشته است، باید کفارۀ تأخیر بدهید (در برابر هر روز، ۷۵۰ گرم گندم یا نان به فقرا بدهید)
  بعد از ماه مبارک رمضان هم قضای آن ها را به جا بیاورید.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی