بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از اقا رضا

اگه کسی ندونه ک ماه رمضان نزدیکه و مشروب خورده
(ده روزقبل از ماه مبارکه)ایا روزه بر او قبول است یا خیر

جواب

سلام بر شما

امام صادق (علیه السلام) می فرماید: «کسی که شراب بنوشد، نمازش برای چهل روز مورد پذیرش نیست»؛ َ«مَنْ شَرِبَ مُسْکِراً لَمْ تُقْبَلْ مِنْهُ صَلَاتُهُ أَرْبَعِینَ یَوْما» (الکافی، ج۶، ص۴۰۰) 

معنای روایت، این نیست که چنین شخصی نماز را ترک کند و خدای ناکرده نماز نخواند! معنای روایت آن است که نماز چنین شخصی تا چهل روز، مایۀ تقرب نیست و ثوابی برای آن در نظر گرفته نمی شود.

هر چند که (اگر نمازش را بخواند) دیگر گناه ترک نماز را برای وی نمی نویسند. 

اگر چنین شخصی نماز را هم ترک کند، گناه ترک نمازش به مراتب از گناه مشروب خواری هم بالاتر خواهد بود.

بنابراین، این شخص باید نمازهای خود را بخواند و روزه های خود را هم بگیرد و سعی کند از فرصت ماه مبارک رمضان بهترین استفاده را برای توبه و جبران گذشته داشته باشد. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی