بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از علی آقا

سلام، اگه کسی نوشیدنی الکل دار مصرف کرده باشه درحد کم ، حکمش واس نماز و روزه اش چیه؟

جواب

سلام بر شما

اگر منظورتون این است که مشروبات الکلی خورده، کار حرامی انجام داده که گناه بزرگی هم محسوب می شود. (البته اگر ناخواسته خورده، گناهی به گردن ندارد)

امام صادق (علیه السلام می فرماید: «کسی که زنا کند از ایمان خارج می شود. کسی که شرب خمر کند از ایمان خارج می شود. و کسی که یکی روز از ماه رمضان را عمدا روزه نگیرد، از ایمان خارج شده است.»؛ «مَن زَنَى خَرَجَ مِنَ الْإِیمَانِ وَ مَنْ شَرِبَ الْخَمْرَ خَرَجَ مِنَ الْإِیمَانِ وَ مَنْ أَفْطَرَ یَوْماً مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ مُتَعَمِّداً خَرَجَ مِنَ الْإِیمَانِ.» (الکافی، ج۲، ص۲۷۸) 

چنین شخصی، باید از گناه خود توبه کند و تصمیمی جدی بگیرد که دیگر شرب خمر نکند. 

البته اگر مشروب خورده، حق ندارد حتی دو رکعت نمازش را هم ترک کند و باید روزه هایش را هم بگیرد.

بله! در روایت داریم که اگر کسی مشروب بخورد، تا چهل روز نمازش قبول نیست. منظور روایت این است که تا چهل روز نمازش ثواب ندارد. هر چند باید همین نماز را هم بخواند و اگر نماز را ترک کند، گناه کبیرۀ دیگری انجام داده. گناهی که از شراب خواری هم بدتر است. 

نماز و روزه اش را ترک کند. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت