بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از فاطمه خانم

با عرض سلام به تازگی متوجه شدم که خرید وفروش ونگهداری  وسیله موسیقی حرام است چند سال پیش برای من ویولن هدیه داده اند من بایدچه طور از دستش راحت بشوم که گناه نشود»

جواب

نظر مراجع تقلید در این رابطه متفاوت است. 

در رابطه با خرید و فروش آلات موسیقی: 

آیات عظام بهجت و صافی می فرمایند: خرید و فروش آن ها جایز نیست. 

مابقی علما هم می فرمایند: اگر از وسایلی است که مخصوص لهو و حرام است، خرید و فروششان جایز نیست، ولی اگر از وسایل مشترک باشد، معاملۀ آن اشکال ندارد. 

در رابطه با نگهداری و فروش آلات موسیقی:

آیات عظام بهجت و صافی می فرمایند: نگهداری آلات موسیقی جایز نیست و باید آن ها را از بین برد. 

سایر مراجع تقلید هم می فرمایند: اگر از وسایلی هستند که مخصوص موسیقی های لهو و حرام است، نگهداری آن ها جایز نیست و باید از بین بروند. و اگر از وسایلی هستند که هم می توان با آن موسیقی لهوی و حرام نواخت و هم موسیقی حلال، نگهداری آن ها اشکالی ندارد.

توجه: خواهرم! فارغ از مسائل فقهی، اگر حتی از نظر شرعی هم نگهداری این وسیله اشکالی نداشته باشد، از نظر اخلاقی صحیح نیست که انسان اهل نواختن موسیقی باشید. هر چند که موسیقی حلال فوایدی دارد، اما آن چه از انسان می گیرد، به مراتب بیش از آن چیزی است که به انسان می دهد.

موفق باشید 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی