بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از …

باسلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات
حاج آقا بنده در سنین کودکی تا جوانی به دلیل ناآگاهی دچار عمل اسمنا بودم و نسبت به اینکه این عمل غسل دارد جهل داشتم سال دوم دبیرستان متوجه شدم که این عمل غسل دارد ولی نمیدانستم حکم نماز و روزه من چه می شود الان نزدیک به چند سال است که با توکل بر خدا توبه کرده ام و این عمل را ترک کردم،در این سال ها هیچ گاه نتوانستم از کسی بپرسم که حکم نماز و روزه های که در حال جنابت خوانده و گرفته ام چه می شود تا اینکه سایت شما را دیدم،من الان نمیدانم که تعداد دقیق روزهایی که در حال جنابت روزه گرفته ام چه مقدار است،به طور دقیق هم به یاد ندارم که بعد از فهمیدن غسل کرده ام یا نه چون جزئیات مسایل را زود فراموش می کنم ولی این احتمال را میدهم که بعد از فهمیدن غسل کرده ام اما یقیقن ندارم هر چه به گذشته هم برمیگردم و فکر میکنم چیزی به یادم نمیاد،من در آن ایام مقلد آقای مکارم بودم و نمی دانم آیا وقتی پریود بودم و غسل حیض می کردم آن غسل کفایت از جنابت را میداد و روزه هایی که بعد از غسل میگرفتم صحیح است؟ ولی الان نزدیک دو سال است که مرجع تقلیدم را به آقای خامنه ای عوض کرده ام الان حکم نماز و روزه های من با توجه به اینکه در گذشته جهل داشتم و در شهر کوچکی نیز زندگی میکردم که این مسائل را یاد نداده اند و با توجه به اینکه جزئیات مسائل را فراموش کرده ام از جمله اینکه چه مدت بدون غسل روزه گرفته ام و بعد از آن رعایت کرده ام یا نه چه می شود؟ کفاره روزه هایم به چه شکل است؟ به ازای هر روز باید یک مد طعام بدهم یا کفاره جمع؟ وقتی به این فکر میکنم که اگر کفاره جمع بر من واجب شود ای چند سال را چطور جبران کنم ناامید میشوم،البته در سال هایی که در دانشگاه درس خوانده و نسبت به مسائل آشنایی پیدا کردم سعی کردم روزه هایم را تا حدی قضا کنم؟آیا خدا مرا میبخشد

جواب

سلام بر شما

۱ ـ باید مشخص شود که واقعا با این کار جنب می شدید یا نه؟! اگر در حدی نبوده که جنب شوید، طبیعتا غسلی هم به گردنتان نیامده و مشکلی هم برای روزه و نمازتون ایجاد نشده. 

اگر ترشحاتی با لذت جنسی معمولی خارج شود، حکم به جنابت شما نمی شود. خانم ها در صورتی جنب می شوند که ترشحات آن ها به همراه اوج لذت جنسی خارج شود.  

حالا اگر ترشحات شما با اوج لذت جنسی خارج نشده و یا شک دارید که در این حد بوده یا نه! تکلیفی هم در قبال گذشته ندارید و بنا را بر آن بگذارید که عبادت های شما صحیح بوده و روزه های شما هم مشکلی نداشته. 

۲ ـ اگر یقین به جنابت دارید، و نمی دانید چه مقدار از نماز و روزه های خود را بدین صورت خواندید، می توانید به حداقل یقیقنی آن اکتفا کنید. و همان مقدار را به جا بیاورید. 

۳ ـ با توجه به این که متوجه حرام بودن این کار نبودید، اگر روزه ای هم از شما باطل شده، کفاره ای به گردنتان نیست و تنها باید قضای آن را به جا بیاورید.

۴ـ غسل جنابت مکفی از غسل های دیگر هم هست، اما غسل حیض، مکفی از غسل جنابت نیست. (فقط ایت الله سیستانی غسل های دیگر را مکفی از غسل جنابت می داند) 

امیدوارم پاسخ سؤال خود را گرفته باشید.

موفق باشید 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی