بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقای آرمین

امام باقر (علیه ‏السلام ):
مُعَلِّمُ الخَیرِ یَستَغفِرُ لَهُ دَوابُّ الأرضِ ، وحِیتانُ البُحورِ ، وکُلُّ صَغیرَةٍ وکَبیرَةٍ فی أرضِ اللّه وسَمائهِ ؛
جنبندگان زمین و ماهیان دریاها و هر موجود ریز و درشتى در زمین و آسمان خدا ، براى آموزگار خوبیها آمرزش مى‏طلبند .
با سلام
من قصد دارم در این ماه بین دو تا چهار روز برای تفریح با خانواده به مسافرت بروم(بیشتر از هشت فرسخ).
۱- ایا بعدا باید قضای روزه را بجا بیاورم یا نه؟
۲- ایا باید کفاره روزه را نیز بدهم یا نه؟
۳-با توجه به اینکه برای هر روز،روزه قضا باید شصت روز روزه گرفت یا شصت نفر را طعام داد.(من ازسالهای قبل روزه قضای زیادی دارم).با توجه به اینکه با محاسبه ۳۰ روز ماه در شصت روز و در چند سال برای من خیلی سخت است و همچنین درآمدی ندارم. ایا راه های دیگری برای جبران نیز وجود دارد؟

جواب

سلام بر شما

بابت روایتی که ارسال کردید تشکر می کنم. 

۱ ـ اگر مسافرت بروید ثواب فراوانی را که برای روزۀ ماه رمضان در نظر گرفته شده از دست می دهید. و باید قضای روزه های را باید به جا بیاورید. 

۲ ـ کفاره ای به گردنتان نیست. 

۳ ـ اول باید ببینید که کفاره به گردنتان امده است یا نه؟ ا ممکن است فقط قضای ان روزه ها به گردنتنان امده باشد.

اگر هم کفاره به گردن دارید باید در انجام دادن ان کوتاهی نکنید. کفاره هایی را هم که (به علت مشکل مالی یا مشکل جسمی) توان ادای آن را ندارید، می توانید به جای آن استغفار کنید. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی