بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از حسین آقا

سلام ـ من تایک سال پیش تک وتوکی نماز میخوندم و روزه هم تقریبا چند روز گرفتم بعد از چند ماه از ماه مبارک یکی از دوستان که خیلی اون رو قبول دارم گفت:اگه زیر شکمت موهای خشن روییده تو به سن تکلیف رسیده ای آیا تو این موضوع رو میدونستی؟ منم گفتم نه ولی اول حرفشو باور نکردم الآنم در شکم مه باید چه کارر کنم آیا باید رو زه ها و نماز های قضا شده ام رو بخونم من الآن دقیق ۱۴ سال و ۴ ماهمه یعنی هنوز ۳ماه دیگه مونده تا که به سن تکلیف برسم تا اینکه ۱۵سال قمریم کامل شه منم که دقیق نمیدونم اون اتفاقی که منو به سن تکلیف کشونده از کی بوده

خواهشا منو راهنمایی کنید. ممنونم آقای نباتی.

جواب

سلام بر شما

در مورد سن تکلیف آقا پسرها سه نشانه مطرح است که هر کدام از آن ها زودتر واقع شد، به سن تکلیف رسیده است

۱ ـ رویییدن موهای درشت در زیر شکم

۲ ـ خارج شدن منی از بدن

۳ ـ کامل شدن ۱۵ سال قمری (تقریبا معادل ۱۴ سال و ۷ ماه و ۱۵ روز شمسی) (کلیک کنید

اگر شما مطمئن هستید که موهای درشت و ضخیم در زیر شکمتان روییده به سن تکلیف رسیده اید. اما اگر اطمینان ندارید، هنوز تکلیفی به گردنتان نیست. 

اگر اطمینان دارید که هم اکنون موهای درست روییده و به سن تکلیف رسیده اید، باید به گذشته مراجعه کنید و ببینید که این اتفاق از چه زمانی رخ داده است؟ طبیعتا این مسأله یک شبه رخ نمی دهد که شما بگویید دقیقا در چه روزی و چه ساعتی مکلف شدید. این مسأله به صورت تدریجی واقع می شود و شما از هر زمانی که متوجه درشت شدن موهای زیر شکم شده اید، همان زمان را به عنوان سن تکلیف خود قرار می دهید و به لطف الهی به تکالیف شرعی خود عمل می کنید. 

بنابراین، به حافظۀ خود مراجعه کنی. از هر زمانی که اطمینان دارید موهای شما درشت شده، تکالیف خود را قضا کنید و اگر بیش از آن زمان را اطمینان ندارید، نیازی هم به قضا نیست.

در ضمن، نوع پوشش شما باید به گونه ای باشد که کسی موهای زیر شکم را نبیند. از این به بعد، مراقبت کنید. 

سربلند و پیروز باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی