بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقا علیرضا

با سلام
ضمن تشکر از جوابهای قبلی شما چند سوال داشتم
۱-هنگامی که آب در دسترس نباشد.اما آب غصبی وجود داشته باشد.ایا میتوان با ان وضو گرفت.یا باید تیمم کرد.
۲-ایا با غسل جنابت میتوان نماز خواند؟یا اینکه بعد از غسل باید وضو گرفت ونماز خواند؟
۳-اگرانسان پولی پیدا کند و نداند صاحب ان کیست(مثلا درخیابان یا مکانهای عمومی) باید با آن پول چکار کند؟ایا میتوان از ان برای خوشحال کردن کسانی استفاده کرد برای اینکه ثوابش به دست صاحب پول برسد.یا نه؟

جواب

سلام بر شما

۱ ـ استفاده از آب غصبی حرام است و باید تیمم کنید. 

۲ ـ کسی که از راه حلال جنب شده، بعد از غسل جنابت نباید وضو بگیرد و اگر وضو بگیرد، کار حرامی انجام داده است. و باید با همان غسل، نمازش را بخواند. مگر این که وضویش باطل شود. 

۳ ـ یا آن پول را برندارد و یا این که اگر برداشت، باید تلاش کند تا صاحب آن را پیدا کند. بنابراین، باید به مغازه های اطراف بسپرد و در آن اطراف اعلامیه بدهد تا صاحب آن را پیدا کنید. این کار را تا زمانی که از پیدا کردن صاحب آن مأیوس شود ادامه دهد. اگر از پیدا کردن صاحب آن مأیوس شد، باید با اجازۀ حاکم شرع، ان پول را از طرف صاحب اصلی آن صدقه بدهد. 

موفق باشید

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی