بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم سودابه

با سلام
من در نماز ظهر بین تعداد رکعت سه و چهار اشتباه کردم.پس فرض را سه رکعت گرفتم و نماز را ادامه دادم و رکعت چهارم را خواندم. ایا اگر من به اشتباه ۵ رکعت خوانده باشم و برای اصلاح شک میتوانم دوباره نماز را از ابتدا بخوانم. یا نباید به شک خود اعتنا کنم.
با تشکر

جواب

سلام بر شما

اگر در بین نماز، شک کنید که رکعت سوم هستید یا رکعت چهارم، باید مقداری فکر کنید. اگر گمان و حدستان به یکی از طرفین (رکعت سوم و چهارم) بیشتر شد، بنا را بر همان بگذارید و نماز خود را ادامه دهید. 

اما اگر باز هم شکتان (پنجاه ـ پنجاه بود، باید بنا را بر بیشتر بگذارید. یعنی بنا بگذارید که رکعت چهارم هستید. با این فرض نماز را به اتمام می رسانید. منتتی بعد از آن که سلام نماز را دادید، با توجه به این که ممکن است نماز چهار رکعتی خود را سه رکعتی تمام کرده باشید، باید بدون این که رو از قبله برگردانید و بدون این که با کسی حرف بزنید، بلند شوید و یک رکعت نماز احتیاط بخوانید. اگر نماز قبلی را سه رکعتی تمام کرده باشید، این نماز، مکمل نماز قبلی خواهد بود. 

توجه: در نماز احتباط، فقط سورۀ حمد را می خوانید، و بدون این که سورۀ دیگری بخوانید به رکوع می روید.

اگر چنین کاری انجام دادید، نمازتان صحیح است، در غیر این صورت باید نماز را دوباره بخوانید. 

موفق باشید

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی