امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از اقا حامد

سلام علیکم

اگرکسی محل تحصیلش در شهر دیگه ای باشد و در ماه رمضان برود امتحان بدهد و بیاید هر روز، روزه ی آن چگونه است؟

جواب

سلام بر شما

این سؤال مقداری کلی است و نیاز به توضیح بیشتری دارد.

۱ ـ مرجع تقلیدتون چه کسی است؟

۲ ـ چه ساعتی از وطن خود خارج می شوید و چه ساعتی برمی گردید؟

۳ ـ فاصلۀ شهر شما با آن شهر چقدر است؟

۴ ـ در طول سال تحصیلی، تردد شما به محل تحصیل به چه صورتی بوده؟ (چند روز یک بار می رفتید و چقدر می ماندید)

۵ ـ در مجموع، چند سال باید به آن شهر بروید؟ 

برای دریافت پاسخ سؤالتون، می تونید به این پست مراجعه کنید و البته اگر نیاز به توضیح بیشتری بود، به سؤالات مطرح شده پاسخ بدید تا در خدمتتون باشم.

موفق باشید. 

تکمیل سؤال:

مرجع تقلیدم: آیت الله وحید است و فاصلۀ محل تحصیل با محل زندگی هم ۱۰۰ کیلومتر است. 

ساعت رفت وآمدم مشخص نیست. یکبار امتحانم ساعت ۲میشه که مجبورم قبل اذان از شهرم خارج بشم و بعداذان برسم .و بعضی و قتا هم صبح امتحان دارم ک بعد امتحان ب سمت شهرم حرکت کنم. ممکن هستش ک بعد اذان ب شهرمون برسم. من در طی سال هفته ای ۴ روز در آنجا میماندم و باید ب مدت ۵ سال ب آنجا بروم.

جواب

حضرت آیت الله وحید می فرمایند:
اگر برای مدت یک سال یا بیشتر، رفت و آمد می کنید و در هفته هم، چهار روز کامل می مانید، آن جا برای شما حکم وطن دارد. (کلیک کنید

با توجه فتوای ایشان، چون بیشتر سال را این گونه رفت و آمد می کنید، محل تحصیلتان برای شما وطن حکمی است و در آن جا نمازتان کامل است و روزه را هم باید بگیرید. 

البته رفت و آمد خود را طوری تنظیم کنید که در اذان ظهر، یا در محل تحصیل باشید و یا در وطن اصلی خودتان. در چنین صورتی روزۀ شما صحیح است. 

موفق باشید. 

و

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

1 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ تکلیف روزۀ کسی که هر روز به محل امتحان میرود

  • حامد

    آیت الله وحید،حدود۱۰۰کیلومتروساعت رفت وآمدم مشخص نیس یکبارامتحانم ساعت ۲میشه ک مجبورم قبل اذان ازشهرم خارج بشم وبعداذان برسم وبعضی وقتاهم صبح امتحان دارم ک بعدامتحان ب سمت شهرم حرکت کنم ممکن هستش ک بعداذان ب شهرمون برسم.من درطی سال هفته ای۴روزدرآنجامیماندم وبایدب مدت۵سال ب آنجابروم.

    [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 4960
  • بازدید دیروز: 5104
  • بازدید هفته: 44095
  • بازدید ماه: 149133
  • بازدید سال: 1669569
عکس های متنوع تصادفی