بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از اقا حامد

سلام علیکم

اگرکسی محل تحصیلش در شهر دیگه ای باشد و در ماه رمضان برود امتحان بدهد و بیاید هر روز، روزه ی آن چگونه است؟

جواب

سلام بر شما

این سؤال مقداری کلی است و نیاز به توضیح بیشتری دارد.

۱ ـ مرجع تقلیدتون چه کسی است؟

۲ ـ چه ساعتی از وطن خود خارج می شوید و چه ساعتی برمی گردید؟

۳ ـ فاصلۀ شهر شما با آن شهر چقدر است؟

۴ ـ در طول سال تحصیلی، تردد شما به محل تحصیل به چه صورتی بوده؟ (چند روز یک بار می رفتید و چقدر می ماندید)

۵ ـ در مجموع، چند سال باید به آن شهر بروید؟ 

برای دریافت پاسخ سؤالتون، می تونید به این پست مراجعه کنید و البته اگر نیاز به توضیح بیشتری بود، به سؤالات مطرح شده پاسخ بدید تا در خدمتتون باشم.

موفق باشید. 

تکمیل سؤال:

مرجع تقلیدم: آیت الله وحید است و فاصلۀ محل تحصیل با محل زندگی هم ۱۰۰ کیلومتر است. 

ساعت رفت وآمدم مشخص نیست. یکبار امتحانم ساعت ۲میشه که مجبورم قبل اذان از شهرم خارج بشم و بعداذان برسم .و بعضی و قتا هم صبح امتحان دارم ک بعد امتحان ب سمت شهرم حرکت کنم. ممکن هستش ک بعد اذان ب شهرمون برسم. من در طی سال هفته ای ۴ روز در آنجا میماندم و باید ب مدت ۵ سال ب آنجا بروم.

جواب

حضرت آیت الله وحید می فرمایند:
اگر برای مدت یک سال یا بیشتر، رفت و آمد می کنید و در هفته هم، چهار روز کامل می مانید، آن جا برای شما حکم وطن دارد. (کلیک کنید

با توجه فتوای ایشان، چون بیشتر سال را این گونه رفت و آمد می کنید، محل تحصیلتان برای شما وطن حکمی است و در آن جا نمازتان کامل است و روزه را هم باید بگیرید. 

البته رفت و آمد خود را طوری تنظیم کنید که در اذان ظهر، یا در محل تحصیل باشید و یا در وطن اصلی خودتان. در چنین صورتی روزۀ شما صحیح است. 

موفق باشید. 

و

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

1 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ تکلیف روزۀ کسی که هر روز به محل امتحان میرود

  • حامد

    آیت الله وحید،حدود۱۰۰کیلومتروساعت رفت وآمدم مشخص نیس یکبارامتحانم ساعت ۲میشه ک مجبورم قبل اذان ازشهرم خارج بشم وبعداذان برسم وبعضی وقتاهم صبح امتحان دارم ک بعدامتحان ب سمت شهرم حرکت کنم ممکن هستش ک بعداذان ب شهرمون برسم.من درطی سال هفته ای۴روزدرآنجامیماندم وبایدب مدت۵سال ب آنجابروم.

    [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی