بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم مژگان

سلام
اگر کسی در این روزهای تابستانی کارش بگونه ای باشد که مجبور شود ساعت ها زیر آفتاب بایستد آیا حکمی هست که بتواند برای رفع عطش خود آب بنوشد و روزه باقی بماند؟
مقلد آیت الله فاضل لنکرانی

جواب 

سلام بر شما

چنین شخصی هم باید روزه بگیرد و اگر بخواهد حتی یک جرعه آب هم بنوشد، روزۀ او باطل است. البته پر واضح است که ثواب روزۀ این شخص بسیار زیاد است و با ثواب روزۀ کسی که از نظر تقوایی همانند اوست و در سایه است، بسیار متفاوت است. خداوند به خاطر صبر و تحملی که به خرج می دهد، سختی ها و دشواری های خوار کنندۀ دنیا و آخرت را از پیش رویش بر می دارد و عرق های او را، کفارۀ گناهانش می کند. (ان شاء الله) 

البته این شخص اگر می تواند کار خود را کمتر کند، حتما چنین کاری را انجام دهد. خداوند هم نقصان مالی حاصل از آن را جبران می کند. اما اگر در ساعت کاریش اختیار خودش نیست، از اذان صبح روزه بگیرد و مقاومت کند. نهایتا اگر به گونه ای شد که عادتا نتوانست تحمل کند، در آن شرایط جایز است که روزۀ خود را بخورد. و بعد از ماه رمضان قضای آن را به جای آورد.

توجه: اگر به خیال این که نمی تواند روزه بگیرد، از ابتدا نیت روزه نکند، علاوه بر قضا، کفاره هم به گردنش می آید. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی