بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از امیر آقا

باسلام خدمت آقای نباتی عزیز.

و یک سوال دیگه: کسی که روزه است، آیا باشخصی که نامحرم اوست صحبت کند یا او را لمس کند روزه اش چه حکمی دارد؟

باتشکر

جواب

سلام بر شما

بعضی از کارها علی رغم این که گناه است، از مبطلات روزه محسوب نمی شود. اگر روزه دار ـ خدای ناکرده ـ به نامحرم دست بزند، از نظر فقهی روزه اش باطل نیست، اما گناه بزرگی مرتکب شده و پاداش روزه اش به حداقل رسیده است.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرماید: «کسی که به نامحرمی دست بدهد، در حالی وارد قیامت می شود که دست هایش در زنجیر است و فرمان می دهند تا او را به دوزخ افکند. و هر کس با نامحرمی شوخی کند، در برابر هر کلمه ای که در دنیا به او گفته، هزار سال در دوزخ زندانی خواهد شد؛ مَنْ صَافَحَ امْرَأَةً حَرَاماً جَاءَ یَوْمَ الْقِیَامَةِ مَغْلُولًا ثُمَّ یُؤْمَرُ بِهِ إِلَى النَّارِ وَ مَنْ فَاکَهَ امْرَأَةً لَا یَمْلِکُهَا حُبِسَ بِکُلِّ کَلِمَةٍ کَلَّمَهَا فِی الدُّنْیَا أَلْفَ عَامٍ فِی النَّار» (ثواب الاعمال عقاب الاعمال، ص۲۸۳)

بنابراین، چنین شخصی باید از کار خود توبه کند و تصمیم جدی بگیرد که دیگر چنین کاری انجام ندهد. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی