بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از اقا علیرضا

سلام خدمت حاج آقا نباتی
من باید برای کاری مهم از محل زندگیم حدود۳۵ کیلومتر خارج بشم. اما این رفتن ربطی به کار و زندگیم نداره اگه من صبح از منزل خرکت کنم ولی نمیدونم که چه موقع برمیگردم آیا روزه من صحیح است.

اگر وقتی به مقصدم رسیدم و اونجا آب یا غذایی خوردم و قبل از اذان ظهر برگردم باید کفاره روزه بدم یانه.

ضمنا من مقلد آیت الله لنکرانی هستم

ممنون از سایت خیلی خوبتون

جواب

سلام بر شما

به فتوای آیت الله فاضل لنکرانی، اگر هفته ای یک بار به اونجا می روید نمازتان کامل است. (هر چند که مسافرتتان کاری نباشد)  

اما اگر این طوری نیست. آن جا مسافر هستید و باید به مطالب ذیل توجه کنید: 

۱ ـ با توجه به این که بعد از اذان صبح حرکت می کنید، باید در وطن خود نیت روزه کنید و به مسافرت بروید. وقتی که از شهرخارج شدید، مخیر هستید که روزۀ خود را افطار کنید و یا این که چیزی نخورید. 

۲ ـ اگر روز را خوردید، با توجه به این که مسافر هستید، گناهی نکردید و حتی اگر قبل از ظهر هم به وطن خود رسیدید، مشکلی برای شما نیست. فقط باید بعد از ماه رمضان قضای آن را به جا بیاورید و کفاره ای هم به گردنتان نیست.

۳ ـ اگر در مسافرت امساک کردی و چیزی نخوردید و قبل از اذان ظهر هم به وطن خود رسیدید، روزۀ آن روز شما صحیح است و نیازی به قضا ندارد.

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی