بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقا فرهاد

سلام

خانمی به ازدواج موقت مردی در امد به مدت ۹۹ سال ولی بعد از گذشت ۱۰ سال مرد به علت مشغله کاری به شهر دیگری انتقال یافت و مدت ۱۰ سال است که زن از مرد خبر ندارد . هیچ ارتباطی هم توی این ده سال بینشون نبوده میخواهم بدانم این عقد هنوز بقوت خود باقیست و بخشش مابقی مدت صیغه را دارد یا خود بخود باطل گردیده .

با سپاس فراوان

سایت هم اندیشی دینیجواب

سلام بر شما

در خصوص عقد ۹۹ ساله نظر علما با یکدیگر متفاوت است. اینجا کلیک کنید.

اگر به نظر مرجع تقلید خانم، این عقد باطل است که هیچ، اما اگر عقد صحیح است، این خانم نمی تواند با مرد دیگری محرم شود و همچنان همسر آن آقا است.

البته اگر این مرد، همسر خود را رها کرده و رفته، خانم باید از طریق مراجع قانونی پی گیر مشکل خود شود و از حاکم شرع درخواست نماید که به دلیل عسر و حرج و مشکلاتی که برایش پیدا شده، به صورت غیابی او را از قید آند مرد آزاد کند (اگر حکم عقد دائم را دارد، طلاقش دهد و اگر حکم عقد موقت را دارد، مدت را به او ببخشد)  

موفق باشید. 

 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی