بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم سودا

سلام حاج آقا خدا اجرتون بده که به سوال جوانها زود جواب میدید واونا رو از شیطان دور می کنید یه سوال داشتم اگه فرزند کسی از خونه یکی از فامیلها پولی رو ناخودآگاه برداشته وقتی به خونه رسیده زود به مادرش گفته وپول رو به مادرش داده مادر به خاطر آبروی دخترش نمیخواهد آشکار کند برگرداندن پول سر جای خود امکان پذیر نیست آیا می تواند برای فرزند همان خانواده با این پول یه چیزی بخرد تا این پول به همان خانه برگردد یا صندوق صدقه بیندازد یا راه دیگه هستند راهنمایی کنید

جواب

سلام بر شما

این پول حق الناس است و تنها راه ادای آن این است که پول را به صاحب اصلی آن برسانید. 

بنابراین، صدقه دادن آن، مشکلی را حل نمی کند و شما را از زیر بار دین آن شخص خارج نمی کند. 

البته برای این که پول را به دست صاحب اصلی آن برسانید، نیازی نیست که موضوع را به ان ها توضیح دهد و نیازی هم نیست که خود را معرفی کنید. بنابراین می توانید:

پول را به حسابش واریز کنید. 

وقتی به منزلش رفتید، پول را در جیبش بگذارید.

یا این که به شخص دیگری بدهید که آن شخص، پول را به او بدهد.

اما این که با آن پول برای فرزندش هدیه بخرید، خلاف احتیاط است. به خاطر این که شما باید عین بدهی (پول) را به خود او برگردانید و ممکن است که آن شخص راضی نباشد که با پولش چیزی خریداری شود. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی