بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از علی آقا

با سلام من ضعف دارم و وقتی چند روز مثلا ۲-۳ روز پشت سر هم روزه میگیرم چشام سیاهی میره و از حال میرم برا همین هم خونوادم نذاشتن هیچوقت کامل روزه هامو بگیرم و فک کنم ده سالی هست مرتب روزه نگرفتم و الان واقعا نمیدونم چند روز روزه ی قضا دارم حکمش چیه؟ اینکه نمیتونم. روزه هامو کامل بگیرم چطور!؟ وقتی روزه میگیرم از سحر تا افطار بیحال روی تختم و نمیتونم کاری انجام بدم افت فشار دارم. خیلی ممنون که وقت میزارید
مکارم شیرازی

جواب

سلام بر شما

اگر روزه به سلامتی شما صدمه می زند، حتما باید در میان روزه ها،  استراحت هم داشته باشید. مثلا دو روز یا سه روز روزه بگیرید و یک روز نگیرید. مقدار روزه هایی رو که نگرفتید یادداشت کنید و بعد از ماه مبارک رمضان (تا قبل از ماه رمضان سال بعد) قضای آن را به جا بیاورید. 

در خصوص روزه هایی که از سال های گذشته شما مانده: 

تعداد روزه ها: اگر اطمینان داری جقدر هستند که باید همان مقدار را بگیرد اما اگر شک دارید، حد اقل یقینی آن را که بگیرید کفایت می کند. البته برای هر کدام از روزه هایی که مربوط به سال گذشته یا سال های گذشته است، باید کفارۀ تأخیر هم بدهید. مقدار کفارۀ تأخیر هم ۷۵۰ گرم گندم یا نان است که باید به فقرا و نیازمندان بدهید. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی