بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقا شهاب 

با سلام / من قناد هستم در این ایام مبارک زلبیا و بامیه میریزم انقدر محیط کار گرم میشود که دیگر توان کار از من گرفته و مجبور به شکستن روزه میشوم باعث عقب افتادن کار دیگران نیز میشوم حکم من چیست؟

جواب

سلام بر شما

سعی کنید در ماه رمضان به گونه ای مدیریت داشته باشید که هم به تکلیف شرعی خود عمل کنید و هم به کار مردم. به عنوان مثال می تونید کار خود را برای شب یا پیش از ظهر بگذارید و بعد از ظهرها به خود استراحت بدهید. اگر هم سفارش های مردم به حدی رسید که در توانتان نبود، به جای آن که سفارش بگیرید و روزه را قربانی کنید، سفارش را رد کنید و به دیگر همکارانتان ارجاعشان بدهید و تکلیف شرعی خود را به اتمام برسانید. 

در مواردی هم که شخص مجبور است کاری را انجام دهد و هیچ راه کاری برای کاهش حجم کار نیست، باید به هر ترتیبی که شد، روزۀ خود را بگیرد. اگر کار به جایی رسید که در عسر و حرج شدید افتاد از جان خودد ایمن نبود، می تواند برای حفظ جان خود و خروج از عسر و حرج، مقدار اندکی آب بنوشد. بعد از تجدید قوا، دیگر حق ندارد آب بخورد تا زمان افطار فرا برسد. البته با توجه به این که با نوشیدن آب روزه اش باطل شده، بعد از ماه رمضان قضای ان را به جا می آورد. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی