بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از اقا احمد رضا

سوال:
من در یکی دو سال ابتدای تکلیفم آگاهی کاملی از مسائل نداشتم لذا مثلاً شنیده بودم بدن انسان جنب نجس است!!!و چون خجالت میکشیدم به پدر و مادرم بگویم باید به حمام بروم، طولانی شدن وضع جنابتم باعث شده بود فکر کنم همه زندگی ام نجس است.مدتی دیوانه وار همه چیز را مدام آب کشی میکردم. آن هم پنهان از چشم پدر و مادر.
سر خورده شده بودم و نه میتوانستم دین را کنار بگذارم و نه پایبند به آن بودم. در این حین هم مبتلا به خود ارضایی شده بودم.و اکنون کوله باری از شرم و اندوه دارم و همچنین تعداد زیادی نماز قضا و روزه قضا که برخی را با حال جنابت گرفتم و برخی را با جنابت باطل کردم، اکنون هم نمیدانم چگونه جبران کنم و چگونه کفاره بدهم.
اکنون چهار سال از تکلیفم میگذرد.
چه کنم؟

جواب

سلام بر شما

شما فعلا نگران چیزی نباشید. روز های خود را بگیرید و از این که توبه کرده اید و بندۀ صالحی شدید، خشنود باشید. ان شاء الله بعد از ماه مبارک رمضان به تدریج روزه های قضای خود را هم می گیرید و به مرور زمان بار خود را سبک می کنید.

الآن که ماه مبارک رمضان است، نیازی نیست و نباید، به روزه های قضای خود فکر کنید. چرا که مشغول انجام وظیفۀ فعلی خود هستید و باید به همین کار، خشنود باشید. 

در زمان حاضر نیاز به آرامش و طمأنینه دارید. سعی کنید با پدر و مادرتون با مهربانی رفتار کنید و به آن ها خدمت کنید. اوقات خود را به خوبی پر کنید و کارهای مفید و ارزشمند انجام بدید. به اندازۀ کافی استراحت داشته باشید. همچنین، وقتی را هم به ورزش و تفریح اختصاص بدید. 

خدا را شکر کنید که در دوران خوب جوانی هستید. هم اکنون برخی افراد هستند که چهل سال از زمان تکلیفشون می گذره و تازه متوجه اشتباه گذشته شدند! وضع شما بسیار بهتر از چنین افرادی است. شاکر خداوند باشید که به شما توفیق توبه داده و سعی کنید با مدیریت افکار و با توکل به خداوند، زندگی خوب و پرمعنویتی داشته باشید. (این قسمت را هم مطالعه کنید)

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

1 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ به خاطر روزه های قضایی که دارم دچار استرس شدم

  • احمدرضا

    خیلی خیلی متشکرم.

    [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی