بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم بهار

با سلام.

من هر شب یه سری دعا ها رو میخونم (زیارت عاشورا.د عای توسل. دعای معراج. حدیث کساء.) دلم میخواهد که بعضی از سوره ها رو هم بخونم ولی ب علت اینکه زیاد میشه نمىتونم بخونم.

و اگر بخوام این دعا ها رو نخونم احساس میکنم گناه کردم. لطفا راهنمایی کنید

جواب

سلام بر شما

اعمال مستحبی، باید با نشاط و علاقه انجام بسه. برای این منظور، نباید خودتون را برای انجام عمل مستحبی مجبور ببینید. راحت باشید و اعمال مستحبی را با آرامش انجام بدید. اگر تونستید عملی رو انجام بدید، به خاطر انجام اون عمل پاداش می برید، اما اگه نتونستید انجام بدید، مشکلی برای شما پیش نمیاد.

مراقب باشید که عبادت خداوند را بر خودتون سخت نکنید، این کار موجب میشه که برای مدتی کوتاه، همین عبادت رو هم کنار بذارید و در حسرت بمانید. 

اعمالی که برای قبل از خوابتون گذاشتید، واقعا زیاده و بهتره یه مقدار کمش کنید. 

مثلا هر شب به خواندن همون “زیارت عاشورا” اکتفا کنید. البته خواندن قرآن هم کار خوبی است، منتهی آن را بذارید برای یه وقت دیگه (مثلا بعد از نماز “صبح” یا بعد از نماز های “عصر” یا “عشاء”.

امام صادق(علیه السلام) می فرماید: «عبادت خداوند را بر نفس خودتان، سخت و انزجار آور نکنید»؛ «لَا تُکَرِّهُوا إِلَى أَنْفُسِکُمُ الْعِبَادَةَ(الکافی، ج۲، ص۸۶)

امام باقر(علیه السلام) می فرماید: «دوست داشتنی ترین اعمال در نزد خداوند، عملی است که بر آن مداومت شود، هر چند که اندک باشد»؛ «أَحَبُّ الْأَعْمَالِ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مَا دَاوَمَ عَلَیْهِ الْعَبْدُ وَ إِنْ قَلَّ (الکافی، ج۲، ص۸۲) 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی