بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از فاطمه خانم

باعرض سلام خدمت شما اگر ما در خانواده ای زندگی کنیم که مدام غیبت می شود و نمی شود همیشه مقابله کرد با این کار چه کنیم که گناه این کار برای ما نباشد؟

جواب

سلام بر شما

۱ ـ در گام اول، با مهربانی بگویید که غیبت می کنند. اگر نسبت به کلمۀ “غیبت” حساسیت دارند، از کلمات جایگیزین استفاده کنید. مثلا بگویید: “پشت سر دیگران حرف نزنید”. “یه چیز دیگه ای بگید”. “ما هم عیب هایی داریم” و …

۲ ـ اگر گوش نکردند و باز هم غیبت کردند، می توانید به بهانه ای مجلس غیبت را ترک کنید. مثلا بگویید یک سری بروم آشپزخانه. 

۳ ـ رفتارهایی که گفته شد، وظیفۀ شرعی شماست. اگر باز هم دست بردار نبودند به یک مطلب فقهی توجه کنید. سعی کنید در لحظاتی که غیبت می کنند، به جای “استماع”، “سماع” داشته باشید. استماع غیبت، یعنی با دقت به جرف های طرف مقابل گوش می دهد. سماع غیبت، یعنی نمی خواهید گوش دهید که به گوشتان می خورد. در چنین صورتی گناهی مرتکب نشده اید. البته باز هم تأکید می کنم که تا جایی که امکان دارد دو مرحلۀ اول را انجام دهید. 

موفق باشید

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی