بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم سارا

من دختر ١٨ساله ای هستم ک با پسری ٩ماه کوچکتر از خودم عقد موقت ١ماه بستیم نظرات مراجع رو که دیدم گفته بود اذن پدر جهت احتیاط لازم من فکر کردم که یعنی نیازی نیست خودم هم مرجع شخص خاصی نیستم و اون روز فقط یک ساعت کنار هم بودی و دست همو گرفتیم نیخواستم بدونم گناه کردیم و الان صیغه باطله و شرایطی ک بدون اذن پدر بتونیم صیغه کنیم فقط تماس دست باشه چیه

جواب

سلام بر شما

خواهرم! 

در مرحلۀ عمل، تفاوتی میان “احتیاط واجب” و “فتوا” نیست؛ بنابراین، اگر مجتهدی می گوید: “احتیاط واجب”؛ یعنی واجب است که احتیاط کنید و خلاف این کار را انجام ندهید.

پس، اگر کسی این کار را انجام داد، گناه کرده است. 

اما شما که حکم مرجع تقلید رو اشتباه فهمیده بودید، گناهتان به اندازۀ کسی نیست که عمدا چنین کاری انجام داده است. لذا خوب است که استغفار کنید.

به عنوان نمونه: هفتاد بار بعد از نماز صبح، و هفتاد بار هم بعد از نماز عصر استغفار کنید. همچنین، اکنون که ماه شعبان است است این استغفار را هم هفتاد مرتبه بگویید: «أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِی لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الرَّحْمَنُ‏ الرَّحِیمُ‏ الْحَیُ‏ الْقَیُّومُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ» 

چند توصیه:

 ۱ ـ مراقب ارتباط خود با نامحرم باشید و مراقب باشید که هیچ ارتباطی با جنس مخالف نداشته باشید. به جای این کارها، به معنویت خود برسید، با پدر و مادر و محارمتون ارتباط صمیممانه داشته باشید و نیز، تفریح خود را با دوستان هم جنس، و خوب خود سپری کنید. همچنین سعی کنید که با هر کسی نشست و برخواست نداشته باشید و پای صحبت هر کسی ننشینید.

 ۲ ـ توصیۀ بعدی این است که در میان مراجع اعلم، مرجع تقلیدی برای خود انتخاب کنید و از این به بعد، مسائل شرعی خود را از ایشان فرا بگیرید. بعد از انتخاب مرجع تقلید این قسمت رو مطالعه بفرمایید. 

۳ ـ سعی کنید با طاعت و بندگی خداوند انس بگیرید و از خدای یکتا و امام زمان ـ علیه السلام ـ یاری بطلبید. اگر چنین کنید، خواهید دید که یاد خداوند و یاد امام زمان، آرامش بخشی ترین خاطرات است و دورنتان را سرشار از عطر معنویت و نشاط می کند.

ان شاء الله 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی