بازدید کنندۀ گرامی! از حضورتان در سایت هم اندیشی دینی تشکر می کنم.
متأسفانه به علت مشغلۀ کاری فرصت پاسخگویی به سؤلات را ندارم، لطف کنید فعلا سؤالی مطرح نفرمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم زهرا

سلام
من چند وقت پیش بااقایی که خواستگارم بود و قرار بود ازدواج کنیم محرم شدم.ینی صیغه ی محرمیت رو خودمون بدون اجازه پدر خوندیم و مدت هم قرار دادیم تا اخر تابستون امسال.اما مشکلی پیش اومد و کلا این اقا رو من گذاشتم کنار.بعداز ایشون برای من خواستگاری اومد و قرار شد ماه دیگه عقد کنیم.میخواستم بپرسم من باید به خواستگار قبلیم بگم تا مدت صیغه رو ببخشه یا نیازی نیست و عقد من با خواستگار جدیدم درسته؟

مرجع تقلیدم حضرت ایت الله خامنه ای هستن و ۲۰سالمه.

جواب

سلام بر شما

با توجه به این که عقدتون رو بدون اذن پدر خوندید، نمی تونید نگاه محرمیت به یکدیگر بیندازید. البته واجب است که احتیاط کنید. یعنی یا صبر کنید که مدت عقدتون تموم بشه و یا این که آن آقا باقی مدت را به شما ببخشه. 

بعد از اتمام مدت عقد با بخشیده شدن باقی مدت می توانید با مرد دیگری محرم شوید. البته این حکم در صورتی است که عدۀ مرد قبلی به گردانتان نباشد. اگر رابطۀ شما با مرد قبلی به نحو دخول بوده، باید بعد از اتمام عقد موقت و یا بخشیده شدن آن مدت، عده نگاه دارید. اما اگر دخولی نداشتید، می توانید به محض اتمام مدت و یا بخشیده شدن مدت، با خواستگارتون محرم شوید. البته با اذن پدر!

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 502
  • بازدید دیروز: 4318
  • بازدید سال: 1622355
  • کل نوشته‌ها: 1274
  • کل دیدگاه‌ها: 3797