×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم 

سؤال از امیر آقا                                                                

سلام
ببخشید. در برخی روایات آمده است که مثلا وقتی فلان کار را بکنی، ثواب سال ها عبادت نوشته می شود. مثلا در مورد ثواب یکی از روزه های ماه رجب گفته شده: «ثواب هفتاد سال عبادت را دارد».  

یا این که گفته شده هر کس سه مرتبه سورۀ «قل هو الله احد» را بخواند، مثل این است که کل قرآن را ختم کرده باشد.

معنای این روایت ها چیست؟ با این حساب، این شخص، با فردی که کل قرآن را ختم کند، چه تفاوتی دارد؟  

سایت هم اندیشی دینیجواب:

سلام بر شما

در پاسخ به این سؤال مطالبی رو خدمتتون عرض می کنم.

۱ ـ با توجه به این که هر عملی دارای روح و واقعیتی هم می باشد که در پشت پردۀ آن قرار دارد، پر واضح است که صِرف انجام یک عمل، کافی برای رسیدن به پاداش های خاص آن نیست. در کنار عمل، امور دیگری هم لازم است تا شخص عامل، به نصاب لازم دست پیدا کنید و در نتیجه از پاداش و آثار عمل خود بهره مند گردد.  

به عبارت دیگر، سه بار تلاوت سورۀ «قل هو الله احد»، قابلیت آن را دارد که پاداش یک ختم قرآن را داشته باشد. البته اگر در شخص تلاوت کننده مانعی برای دریافت این پاداش وجود نداشته باشد. ظلم به دیگران، بی ­اعتنایی به نماز، بی ­احترامی به والدین، مال حرام و در یک کلام، بی ­تقوایی مانعی است که موجب می ­شود از این پاداش بزرگ محروم شویم.

«إِنَّما يَتَقَبَّلُ اللَّهُ مِنَ الْمُتَّقين»، «خداوند، تنها اعمال پرهیزکاران را می پذیرد» (مائده، آیۀ ۲۷)

خدای متعال که رحمت بی­ کرانی دارد، همواره پاداش های بزرگی را برای اعمال بندگان خوبش در نظر می گیرد. هر ما انسان ها به علت بخل خود نمی توانیم این همه پاداش را در برابر عملی اندک، درک کنیم، اما باید بپذیریم که خدای متعال سرچشمۀ جود و سخاوت است، و سخاوتش نامحدود و بی کران است.

مَوْلَايَ يَا مَوْلَايَ أَنْتَ الْجَوَادُ وَ أَنَا الْبَخِيلُ، وَ هَلْ يَرْحَمُ الْبَخِيلَ إِلَّا الْجَوَادُ. (بخشی از مناجات امیرالمؤمنین ـ علیه السلام ـ در مسجد کوفه)  

۲ ـ توجه به مفهوم آیات شریفه یا دعاها، و مزین شدن جان و دل، به پیام و ره آورهای آن، از دیگر اموری است که نباید مورد غفلت قرار گیرد.

۳ ـ برای هر عمل صالحی، یک پاداش ابتدایی قرار داده شده، و یک سری پاداش های ویژه.

کسی که روزه می گیرد، پاداش ابتدایی او، همان یک روزه است، اما بنا به دلایلی، ممکن است پاداش چندین روزه برای او نوشته شود. این دلایل ممکن است، اخلاص ویژۀ او باشد یا این که انجام آن عمل، در زمان یا مکانی خاص صورت گیرد.

کسی که سورۀ «توحید» را تلاوت کند، پاداش ابتدایی او، پاداش خواندن همان چند آیه است، اما کسی که این سوره را سه بار تلاوت کند، علاوه بر پاداش ابتدایی، از پاداشی ویژه هم بهره مند می شود و آن، پاداش ابتدایی یک ختم قرآن است.  هر چند که اگر کسی با همان نیست، کل قرآن را بخواند، علاوه بر دریافت پاداش ابتدایی ختم قرآن، از پاداش های ویژه ای که برای ختم سوره ـ سوره های قرآن وجود دارد، بهره مند خواهد شد.

تذکر: البته باز هم لازم است تذکر دهم که دریافت تمام این پاداش ها ـ اعم از پاداش ابتدایی و پاداش ویژه ـ متوقف بر نبود مانع در شخص تلاوت کننده است.

موفق باشید.  

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question