بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقا علیرضا

سلام خسته نباشید. من یه مشکلی دارم که واقعا اذیتم میکنه و فکر میکنم که آدم بدی هستم.

پدر من یه آدمی هستش که خیلی حساسه و گاه و بی گاه سر مسائل خیلی کوچیک با هام بحث میکنه و منم تا میخوام توضیح بدم که چرا این کار شده عصبی میشه و شروع میکنه به من فحش دادن. (به خدا قسم من فقط با صدای آروم میخوام بهش توضیح بدم ولی اون عصبی میشه) آخرش هم که من با شنیدن فحش هاش اعصابم خورد میشه ولی کاری انجام نمیدم فقط صدام رو بلند میکنم و پدرم هم به حرفاش ادامه میده و منم از جمع میرم بیرون. مادرم هم میگه که باید پدرمه و به گردنم حق داره.

جواب

سلام بر شما

اگر بی احترامی نکنید، شما گناهی مرتکب نشدید. 

البته باید دقت بیشتری داشته باشید تا این جوادث کمتر رخ دهد.

اول ببینید که پدرتان روی چه کارهایی حساسیت دارد. دقت کنید که دست روی آن کارها نگذارید و با رفتار سنجیده و حساب شده، تشنج زدایی کنید. 

دوم، وقتی که پدر از شما توضیح می طلبد، شرایط او را درک کنید. خیلی وقت ها واقعا نمی خواهد که دلیل کارتان را بگویید. بلکه فقط می خواهد از شما انتقاد کنید. در چنین شرایطی جواب ندهید و سعی کنید با دقت و احترام به حرف های او گوش دهد. سپس با یک “چشم” خیال او را راحت کنید. اگر کارتان اشتباه نبوده، در فرصت های بعدی دلیل کارتان را مطرح کنید.

سوم، هر چند که این گونه رفتارها موجب دوری شما و پدر می شود، اما شما سعی کنید به پدرتان نزدیک تر شوید و با محبت و صمیمیتی که به خرج می دهید، نگاه پدر را نسبت به خود عوض کنید. توجه داشته باشید که مهمترین فایدۀ این کارتان، جلب رحمت الهی خواهدبود. بنابراین، اگر حتی رفتار پدرتان هم عوض نشد، هرگز مأیوس نشود و تصور نکنید و محبت های شما فایده ای ندارد.

چهارم، اگر در میان جمع، حرفی به شما زد، به هیچ وجه احساس شرمندگی نداشته باشید. دیگران هم شعور دارند و می توانند میان رفتارهای درست و نادرست تبعیض قائل شوند. شما اعتماد به نفس داشته باشید و سعی کنید با شخصیتی که برای خودتان قائلید، با همگان به خوبی رفتار کنید. وفتی که پدرتان حرف های بد می زند و شما هم با احترام رفتار می کنید، دوست و دشمن، اعتراف می کنند که شما رفتار بزرگ منشانه ای دارید و خدای متعال هم در عوض، محبت شما را در دل دیگران قرار خواهد داد.

موفق باشید

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت