بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقا صادق

سلام. مرد متاهل و مذهبی هستم. از زندگی با همسرم راضی ام. اما مدتی است که احساس نیاز جسمی و روحی شدیدی به ازدواج موقت می کنم. البته اگر امکان ازدواج دوم دائم داشتم به این کار مبادرت می کردم. در عین حال می دانم که اگر این موضوع را به همسرم بگویم عواقب ناخوشایندی پیش می آید. از سوی دیگر هیچ کسی را سراغ ندارم که بتوانم به او پیشنهاد ازدواج موقت بدهم. شرایط پنهان کاری هم ندارم.

در این شرایط آیا صرف دعا بدون اقدام عملی من را به مقصودم می رساند؟ به نظر شما چه بکنم؟ مدت زیادی است که درگیر این مساله هستم لطفا راهنمایی ام کنید. 

سایت هم اندیشی دینیجواب

سلام بر شما 

حسی که از آن صحبت می کنید، با مدیریت و دقتی که اعمال خواهید کرد کاملا برطرف خواهد شد و می توانید بدون دغدغۀ منفی در کنار همسرتان باشید و در عین حال، مشکلی هم نداشته باشید؛ لذا به مطالب ذیل توجه کنید: 

سعی کنید قوای جنسی خود را تقلیل دهید تا در بستر زندگی زناشویی خودتان، پاسخ لازم را دریافت کند و نیازی به ازدواج دوم یا ازدواج موقت نداشته باشید. اگر چنین کاری انجام دهید، برای این منظور:

روزه بگیرید. مخصوصا در این ایام (ماه شعبان) که روزه گرفتن پاداش بسیاری دارد، از این فیض محروم نشوید. 

نگاه خود را کنترل کنید و به نامحرم نگاه نکنید.

با همسرتان روابطی عاطفی و صمیمانه داشته باشید.

پای صحبت هایی که ذهن شما را مشغول می کند ننشینید و هر مطلبی را مطالعه نفرمایید. 

مراقب افکار و خطورات ذهنی خود باشید. 

هنگام معاشرت به همسر، شیطان فرصت خوبی پیدا می کند تا ذهن شما را آشفته کند و عطش ارتباط با شخصی غیر از همسر را در شما زنده کند. بنابراین، سعی کنید به جای آن که مشغول خیال پردازی  شوید، به چهرۀ همسر نگاه کنید و علاوه بر رابطۀ جنسی، با همسرتان رابطۀ عاطفی هم برقرار نمایید. همچنین به جای روابطه سطحی با همسر، که معمولا همراه با خیالات است، سعی کنید روابط عمیق داشته باشید و در عین حال مراقبتی جدی بر خیالات خود داشته باشید. 

اگر با دقت و ظرافت، به مطالب بالا عمل کنید، دیری نمی پاید که مشکلتون حل خواهد شد و از زندگی در کنار همسرتان احساس رضایت کامل می کنید.

موفق باشید. 

 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

4 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ هر چند که همسرم خوب است؛ اما نیاز به همسر دوم یا ازدواج موقت دارم!

 • صادق

  سلام. خیلی ممنونم که وقت گذاشتید و به این سوال پاسخ دادید اما سوالی برای من باقی مانده
  مگر نه این است که در اسلام ازدواج موقت پیش بینی شده و اتفاقا روایات و احادیث نه تنها منع نکرده اند که مرد متاهل ازدواج موقت انجام دهد بلکه در بسیاری از احادیث-ناظر به کتاب وسائل الشیعه- امام معصوم با آگاهی به اینکه فرد مقابل متاهل است به ازدواج موقت تشویق می کنند. در این صورت پاسخ ارائه شده از طرف شما نوعی پاک کردن صورت مساله نیست؟ اگر ممکن است به نحوی من را از پاسخ به سوال آگاه فرمایید

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۳۰م, ۱۳۹۴ ۱۵:۰۸:

  سلام بر شما
  بنده نگفتم که ازدواج موقت اشکالی داره و نگفتم که ازدواج موقت، تنها برای مجردها است.
  اگر موردی پیدا کردید ازدواج کنید. البته به شرطی که به خانوادۀ شما لطمه ای وارد نشه.
  اما از سؤالتون مشخصه که یا شرایطش رو ندارید و یا موردش رو پیدا نکردید.
  بنده پاسخی ارائه کردم که بتوانید در حال حاضر آرامش داشته باشید و بتوانید با شرایط موجود، این دغدغه را از ذهنتون بیرون کنید. دغدغه ای که می تواند افکار شما را تحت تأثیر خود قرار دهد و راه پیشرفت معنوی را از شما سلب کند.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

 • زهرا

  برای صیغه موقت هم باید عده نگه داشت
  چند ماه؟
  چه بهانه ای می توان برای خواستگاری که اصرار بر ازدوواج دارد
  واز صیغه موقت من خبر ندارد آورد و منتظرش گذاشت؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ تیر ۱۴م, ۱۳۹۴ ۲۲:۱۵:

  سلام بر شما
  پاسخ سؤال خود را از اینجا دریافت کنید.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی