×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم: بهروزی

سلام

من، هم شاغلم، هم درس میخونم. با توجه به سختی شرایط خوابگاه، مجبور شدم با دو سه تا از بچه های خوابگاه که اصلا از نظر اعتقادی و پوشش همخوانی نداریم خونه بگیریم.

هم خونه ای هام تو خونه رعایت حقوق همدیگر رو میکنن و به هم احترام میگذارند؛ ولی متاسفانه دو تا از این بچه ها خیلی راحت با دوست پسراشون ارتباط جنسی برقرار میکنن و خیلی از شب ها هم خونه نمیان. چن بار باهاشون در این مورد صحبت کردم و از عواقب و تاثیرات اینطور رفتارها تو زندگیشون گفتم، ولی هر بار کتمان می کنند.

واقعا خیلی ناراحتم. می ترسم رفتارشون رو من هم اثر بگذره. نمیدونم باید چه کار کنم. اینم بگم که به خاطر شراط کاریم واقعا نمیتونم خوابگاه بمونم.

جواب

سلام بر شما 

خواهر محترم! در خصوص سؤالتون، پیرامون سه مطلب صحبت می کنم:

مطلب اول ـ بررسی کنید که این افراد چه مشکلی دارند که با نامحرم ارتباط دارند.

آیا نسبت به عقوبت عملشون جهل علمی دارند و نمی دانند که این کار چه سوء عاقبتی دارد؟

آیا دچار مشکلاتی همچون افسردگی و ناامیدی هستند؟

آیا دچار مشکلات خانوادگی هستند؟

آیا مشکل مالی دارند؟

و …

بهتر است با توجه به علل و چرایی این رفتار، با آن ها به صورت جداگانه صحبت کنید و با هر کدام از آن ها به شیوۀ خاص خودشان صحبت کنید. آن ها باید شما را خیرخواه خود ببینند و متوجه شوند که انگیزۀ شما از این صحبت ها، سرزنش گری نیست، بلکه انگیزۀ شما از نصیحت، ناشی محبتی است که نسبت به آن ها دارید. 

لینک کردن آن ها با مشاوری مذهبی و دلسوز هم بسیار پسندیده است. البته طبیعتا در شرایط فعلی نمی توانند پذیرای مشاور باشند. اما بدانید که این افراد به خاطر گناهانی که انجام می دهند، احساس حقارت و بلاتکلیفی دارند و از درون ارامی برخوردار نیستند. اگر می خواهید برای حل مشکلاشان مشاوری امین را به ان ها معرفی کنید، بحث روابطشون رو پیش نکشید. چرا که سویه گیری می کنند. بلکه بحث مشکلات دیگر را مطرح کند. برای جلت اعتماد آن ها نسبت به مشاور مذهبی مد نظرتون می تونید هر از چند گاهی از مشاور مورد نظر تعریف کنید و برخی از مشکلاتی را که حل کرده، را مطرح نمایید.

مطلب دوم ـ انسان، همان گونه که از مار سمی فرار می کند، از همنشین بد هم باید دوری گزیند.

درست است که می فرمایید شرایط خاصی دارید؛

درست است که خوابگاه، محدودیت های خاص خود را دارد؛

اما به هر حال، صدمه ای که در همنشینی با این افراد خواهید دید، قابل مقایسه با هیچ چیز دیگری نیست. حتی بزرگان و قوی دلان طریق معرفت هم از همنشین بد دوری می کنند و چنین افرادی را خطری بزرگ برای خود می بینند. تا چه رسد به امثال ما که چنین جایگاهی را نداریم  و آسیب پذیری بیشتری داریم.

بنابراین، ـ هر چند با تحمل مشقت هم شده ـ باید همنشین های دیگری برای خود انتخاب کنید و از این افراد فاصله بگیرید.

در ابتدا، با صرف وقت و پی گیری جدی، در صدد باشید تا دانشجویان دیگری را که با شما هم عقیده هستند، پیدا کنید و از آن ها بخواهید که شما را هم به عنوان هم اتاقی خود قبول کنند.

اما نشد، به خوابگاه بروید و در آن جا ساکن شوید.

مطلب سوم ـ تا شما بتوانید تکلیف محل اقامتتان را حل کنید، قطعا مدت زمانی سپری می شود.

بنابراین، در این مدت، سعی کنید با تکیه به دو چیز ایمان خود را حفظ کنید. اول؛ توسل به اهل بیت (علیهم السلام) . دوم: اقامۀ با شور و حال نماز و خلوت با خداوند.

همچنین در محل سکونت فعلی خود، به هیچ وجه پای صحبت هایی که پیرامون دوست پسر و روابط نادرست مطرح می شود ننشینید. و از دوستان خود بخواهید که در این خصوص صحبت نکنند. همچنین سعی کنید فضای مجلس را در دست گیرید و با صحبت پیرامون مسائل معنوی، هم زمینه ای برای تلنگر خوردن آن ها فراهم کنید و هم این که فضای زندگی خود را به عطر معنویت خوشبو سازید. 

موفق باشید.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question