×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم 

بازدید کنندۀ محترم سؤالات خود از مدیر سایت را در کانال تلگرامی مطرح فرمایید.

https://t.me/joinchat/AAAAAFCh-2WqTf7Q1wwTSQ

سؤال از نگین خانم

سلام. من خیلی از کارای مادرم خسته شدم. هرکاری براش میکنم نمیبینه…. همیشه جلوی دیگران به من فحش و ناسزا میگه و ابرومو میبره….. از بددهنی هاش هممون خسته شدیم حتی پدرم بارها بهش گفته که از دست این بددهنی هاش خسته شده ولی گوش نمیده…. خواهش می کنم راهنماییم کنین… اصن نمیشه باهاش حرف زد بهش ک میگی چرا جلوی دیگران بددهنی میکنی، مسخرم می کنه و میگه تو اصن ابرو نداری و ادم نیستی…. ولی بابچه های بقیه خیلی مهربونه و باهاشون خیلی خوب و صمیمی صحبت میکنه.

جواب

سلام بر شما

خواهرم! قسمتی از رفتار مادر مربوط به اخلاق اوست که شاید به راحتی تغییر نکند و قسمت دیگری از رفتار مادر مربوط به نوع واکنش شما و رفتاری است که با او دارید. 

بحث در خصوص قسمت اول که نتیچۀ خاصی ندارد. بنابراین، باید در مورد قسمت دوم صحبت کنیم. 

با توجه به اخلاقی که مادرتان دارد، به نکات ذیل توچه کنید: 

یعنی ببینید که مادرتان روی چه رفتارها و چه حرکاتی حساسیت دارد. وقتی آن ها را تشخیص دادید، سعی کنید تشنچ زدایی کنید و تا جایی که امکان دارد، ان کارها و حرکات را انجام ندهید. البته ممکن است که مادرتان روی برخی از رفتارهای عادی هم حساسیت دارد. سعی کنید همین رفتارهای عادی را هم مدیریت کند و به گونه ای عمل کنید که او را تحریک نکنید.

مادر شما با توجه به بیماری عصبی که دارد، نیاز به آرامش بیشتری دارد. یعنی نیاز دارد که تفریح بیشتری داشته باشد و نیاز دارد که از طرف نزدیکان خود مرود توجه قرار گیرد. بنابراین، به مادر اعتراض نکنید و سعی کنید پیرامون رفتارهای نادرستی که دارد، چیزی بر زبان جاری نکنید. او در موقعیتی نیست که نصیحت های شما را متوجه شود و بارها هم تجربه کرده اید که هر وقت نصیحت می کنید با جوابی مواجه می شوید که مشکل را پیچیده تر می کند. اگر هم رفتارهای مادر ادامه پیدا کرد، بهتر است شخص دیگری (مثل پدر) او را نصیحت کند. 

فضایی که در زندگی شما ایجاد شده، کار را به جایی رسانده که از محبت شما نسبت به مادر کاشته و فضای ارتباطی شما با مادر را سرد و بی روح کرده است. سعی کنید قلبا مادرتان را دوست داشته باشید و در رفتار و گفتارتان این محبت را نشان دهید. خیلی طبیعی است که مادرتان هم به تدریج واکنش مثبت نشان می دهد و تا حد مطلوبی رفتارش عوض شود. (البته ادعا نمی کنم که رفتار مادر به صورت کامل عوض می شود. اما تغییرات رخ داده قابل توجه است و مشکلات اخلاقی مادر تا اندازه ای کم می شود که به راحتی قابل تحمل است)

راه کار عملی برای دوست داشتن مادر: برای این کار افکار خود را مدیریت کنید و سعی کنید از این به بعد به خاطرات تلخ فکر نکنید. به جای آن به خوبی های مادرتان فکر کنید و بیندیشید که همین مادر، (هر چند بد اخلاق) مادر شما است و کسی است که شما را به دنیا آورده است. بنابراین، حقی که به گردنتان دارد بسیاتر بزرگ است و بداخلاقی او مسأله ای نیست که حق بزرگش را کوچک ببینید. و در حدی نیست که کینۀ او را در دل تقویت کنید. 

همچنین به جای آن که به بداخلاقی مادر به دید تهدید نگاه کنید، به دید فرصت بنگرید. می دانید که با هربار تحمل رفتار نادرست مادر، چقدر از گناهان شما بخشده می شود؟! می دانید که با هر بار محبت به همین مادر، چقدر بر نورانیت و معنویت شما افزود می گردد؟! کمترین گناه کافی است که در برزخ، سال های عذاب بکشیم. و خدای متعال یک بداخلاقی معمولی مادر را فرصتی برای بخشش این گناهان قرار می دهد. واقعا معاملۀ پر سودی است و باید از خداوند تشکر کنید که چنین فرصتی را به شما ارزانی داشته است. این نگرش موجب می شود که تحمل مادر برای شما اسان شود و در مقابل نگاهی مثبت به مادر داشته باشید و به حای تقویت کینه و کدورت، مهر و محبت او را در دلتان تقویت کنید. 

از خداوند هم بخواهید که شما را در راه خدمت و محبت به والدین یاری کند. برای این منظور سعی کنید ارتباط بهتری با خداوند و نماز داشته باشید و از او یاری بطلبید.

در ضمن نگران صحبت های مادر در مقابل دیگران نباشید. به یاد داشته باشید که عزت و ذلت شما در دست خداوند است، نه  در دست دیگران بنابراین، اگر مادرتان هر مقدار هم بدگویی کند و در عین حال خداوند بخواهد عزیز شوید، نه تنها با حرف های مادر، اتفاق بدی براش ما رخ نمی دهد، بلکه در نزد دیگران عزیز و عزیزتر می شوید. لکن شرط اصلی بروز این رخداد، بندگی خوب خداوند و واکنش مثبت و منطقی از طرف شماست. 

موفق باشید 

  1. لیلا

    کارشناس محترم حرفای تکراری رو نزنین دیگه چون نمیدونین وقتی یه روانی از بچگی تحقیرت میکنه یه دیوار اهنی بینتون هست که نمیشه برداشت با هاش خوب شد و از این حرفا دولت باید بیشتر حمایت کنه و این فرزندان رو از اون روانیا بگیره فقط همین من خودم تحصیلکرده و متفکرهستم و تجربشو دارم نمیشه کاری کرد چون این دیوار خیلی محکمه خیلی جوری که نمیشه عادی باهاشون حرف زد اینقدر تحقیرت میکنن که خجالت میکشی حتی با اونا حرف بزنی چه رسد به اینکه …….باید تست روانی بگیرن و اجازه ی بچه دار شدن بدن فقط همین

  2. صبا

    فقط بلدن شعار بدن چون خودشون این شرایطو تجربه نکردن با مادری که هر چی عقده از بدرفتاری مادرش با خودش آورده تا سر دخترش خالی کنه و انتقام بگیره مگه میشه از محبت و دوست داشتن حرف زد .

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question