بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از نگین خانم

سلام. من خیلی از کارای مادرم خسته شدم. هرکاری براش میکنم نمیبینه…. همیشه جلوی دیگران به من فحش و ناسزا میگه و ابرومو میبره….. از بددهنی هاش هممون خسته شدیم حتی پدرم بارها بهش گفته که از دست این بددهنی هاش خسته شده ولی گوش نمیده…. خواهش می کنم راهنماییم کنین… اصن نمیشه باهاش حرف زد بهش ک میگی چرا جلوی دیگران بددهنی میکنی، مسخرم می کنه و میگه تو اصن ابرو نداری و ادم نیستی…. ولی بابچه های بقیه خیلی مهربونه و باهاشون خیلی خوب و صمیمی صحبت میکنه.

جواب

سلام بر شما

خواهرم! قسمتی از رفتار مادر مربوط به اخلاق اوست که شاید به راحتی تغییر نکند و قسمت دیگری از رفتار مادر مربوط به نوع واکنش شما و رفتاری است که با او دارید. 

بحث در خصوص قسمت اول که نتیچۀ خاصی ندارد. بنابراین، باید در مورد قسمت دوم صحبت کنیم. 

با توجه به اخلاقی که مادرتان دارد، به نکات ذیل توچه کنید: 

یعنی ببینید که مادرتان روی چه رفتارها و چه حرکاتی حساسیت دارد. وقتی آن ها را تشخیص دادید، سعی کنید تشنچ زدایی کنید و تا جایی که امکان دارد، ان کارها و حرکات را انجام ندهید. البته ممکن است که مادرتان روی برخی از رفتارهای عادی هم حساسیت دارد. سعی کنید همین رفتارهای عادی را هم مدیریت کند و به گونه ای عمل کنید که او را تحریک نکنید.

مادر شما با توجه به بیماری عصبی که دارد، نیاز به آرامش بیشتری دارد. یعنی نیاز دارد که تفریح بیشتری داشته باشد و نیاز دارد که از طرف نزدیکان خود مرود توجه قرار گیرد. بنابراین، به مادر اعتراض نکنید و سعی کنید پیرامون رفتارهای نادرستی که دارد، چیزی بر زبان جاری نکنید. او در موقعیتی نیست که نصیحت های شما را متوجه شود و بارها هم تجربه کرده اید که هر وقت نصیحت می کنید با جوابی مواجه می شوید که مشکل را پیچیده تر می کند. اگر هم رفتارهای مادر ادامه پیدا کرد، بهتر است شخص دیگری (مثل پدر) او را نصیحت کند. 

فضایی که در زندگی شما ایجاد شده، کار را به جایی رسانده که از محبت شما نسبت به مادر کاشته و فضای ارتباطی شما با مادر را سرد و بی روح کرده است. سعی کنید قلبا مادرتان را دوست داشته باشید و در رفتار و گفتارتان این محبت را نشان دهید. خیلی طبیعی است که مادرتان هم به تدریج واکنش مثبت نشان می دهد و تا حد مطلوبی رفتارش عوض شود. (البته ادعا نمی کنم که رفتار مادر به صورت کامل عوض می شود. اما تغییرات رخ داده قابل توجه است و مشکلات اخلاقی مادر تا اندازه ای کم می شود که به راحتی قابل تحمل است)

راه کار عملی برای دوست داشتن مادر: برای این کار افکار خود را مدیریت کنید و سعی کنید از این به بعد به خاطرات تلخ فکر نکنید. به جای آن به خوبی های مادرتان فکر کنید و بیندیشید که همین مادر، (هر چند بد اخلاق) مادر شما است و کسی است که شما را به دنیا آورده است. بنابراین، حقی که به گردنتان دارد بسیاتر بزرگ است و بداخلاقی او مسأله ای نیست که حق بزرگش را کوچک ببینید. و در حدی نیست که کینۀ او را در دل تقویت کنید. 

همچنین به جای آن که به بداخلاقی مادر به دید تهدید نگاه کنید، به دید فرصت بنگرید. می دانید که با هربار تحمل رفتار نادرست مادر، چقدر از گناهان شما بخشده می شود؟! می دانید که با هر بار محبت به همین مادر، چقدر بر نورانیت و معنویت شما افزود می گردد؟! کمترین گناه کافی است که در برزخ، سال های عذاب بکشیم. و خدای متعال یک بداخلاقی معمولی مادر را فرصتی برای بخشش این گناهان قرار می دهد. واقعا معاملۀ پر سودی است و باید از خداوند تشکر کنید که چنین فرصتی را به شما ارزانی داشته است. این نگرش موجب می شود که تحمل مادر برای شما اسان شود و در مقابل نگاهی مثبت به مادر داشته باشید و به حای تقویت کینه و کدورت، مهر و محبت او را در دلتان تقویت کنید. 

از خداوند هم بخواهید که شما را در راه خدمت و محبت به والدین یاری کند. برای این منظور سعی کنید ارتباط بهتری با خداوند و نماز داشته باشید و از او یاری بطلبید.

در ضمن نگران صحبت های مادر در مقابل دیگران نباشید. به یاد داشته باشید که عزت و ذلت شما در دست خداوند است، نه  در دست دیگران بنابراین، اگر مادرتان هر مقدار هم بدگویی کند و در عین حال خداوند بخواهد عزیز شوید، نه تنها با حرف های مادر، اتفاق بدی براش ما رخ نمی دهد، بلکه در نزد دیگران عزیز و عزیزتر می شوید. لکن شرط اصلی بروز این رخداد، بندگی خوب خداوند و واکنش مثبت و منطقی از طرف شماست. 

موفق باشید 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی