بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از ناهید خانم

با سلام برادر من ۱۷ساله است و دست بزن دارد تا از چیزی ناراحت میشود ضرب و شتم میکند من می ترسم بعداً  که ازدواج کرد با همسرش بد رفتاری کند و انها از چشم ما ببینند با توجه به اینکه پدرمان فوت شده و از کسی حرف شنوی ندارد چه کنم تا ازین حالت خارج شود؟

جواب

سلام بر شما

برادر شما در اوایل جوانی است و بی بهره بودن از نعمت پدر هم بر نگرانی های درونی او افزوده است.  

سعی کنید فضای امن و آرامی را برای او درست کنید و سعی کنید که تشنج زدایی کنید. یعنی کارها و رفتارهایی که باعث تحریک او می شود انجام ندهید.

همچنین تلاش کنید که با او رابطه ای دوستانه داشته باشید و به جای آن که مدام به او تذکر بدهید، پای درد دلش بنشینید و حتی گاهی اوقات (به ظاهر) تأییدش کنید. او  در چنین فضایی احساس می کند که خواهری منطقی هستید و احساسات و مشکلات او را درک می کنید. به همین دلیل به شما نزدیکت تر می شود و سعی می کند از شما آرامش بگیرد.

صبوری و خویشتنداری شما ،مسألۀ مهمی است که در این راه کمکتان می کند. بی گدار به آب نزنید و در برابر پرخاشگری های او، واکنش های شدید نداشته باشید. در لحظاتی که چیزی را نمی شناسد و فقط به کتک زدن فکر می کند، به او آرامش ببخشید و سعی کنید عصبانیتش را فرو بنشانید.  

تفریح های خانوادگی و بازی های مشاورکتی که شما و برادر در آن حضور داشته باشید، می تواند او را نسبت به خانواده دلگرم تر کند و صمیمیت شما را بیشتر کنید. همچین سعی کنید در گفتگوها تا جایی که می شود به سلیقه اش احترام بگذارید و کوتاه بیایید. با این کار، مانع بروز مراء و بگو ـ مگو می شوید و با چنین مدیریت خوبی، تقشی مؤثر در تحکیم و استمرار صمیمیت خواهید داشت.  

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی