بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از زهرا خانم

سلام / دین برنامه ی زندگی است حال اگر کسی دین اسلام را انتخاب نکند ولی در دین دیگری به کسی ظلمی نکند و گناهی مرتکب نشود ایا با یک مسلمان مومن تفاوتی دارد؟

جواب

سلام بر شما

دین، برنامۀ کلان زندگی است که از طریق وحی به ما ابلاغ می شود. 

مسئولین آموزشی کشور از کلاس اول ابتدایی تا تحصیلات عالی رتبۀ دانشگاهی، در صدد هستند تا سواد و معلومات محصل را بالا ببرند. اما آیا محصل اجازه دارد که سر هر کلاسی بنشیند؟! و ایا قانون به او این حق را می دهد که سر هر کلاسی که دوست داشت شرکت کند؟! (مسلما این گونه نیست) 

مطلب بعد این که، در طول سال های طولانی کتاب های درسی متفاوتی ارائه شده است. آیا شما می توانید کتاب درسی ۵۰ سال قبل از مطالعه کنید و در آزمون شرکت کنید؟! در یک نظام اموزشی ایا شما می توانید کتاب درسی خود را انتخاب کنید؟! طبیعتا مسئولین همان نظام آموزشی هستند که با توجه به نظرهای کارشناسی خود، کتاب درسی را معرفی می کنند و محصلین هم موظف هستند تا همان کتاب ها را مطالعه کنند و بر اساس همان کتاب ها به آزمون جواب بدهند. 

از اول تاریخ بشر تاکنون، انسان را رو به تکامل و پیشرفت هستند. به همین دلیل دستورات دینی هم که توسط پیامبران مختلف رائه می شد، هر بار مترقی تر و پیشرفته تر می شد. تا این که پیامبر خانم، کاملترین دین را به بشریت ارائه کرد. بعثت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) نسخ شریعت سایر پیامبران بود و انسان ها وظیفه داشتند تا از آن به بعد سر کلاس پیامبر اکرم بنشینند و از ایشان تبعیت کنند. در واقع، از آن زمان به بعد، کتاب درسی مردم در رابطه با دین داری، تنها قرآن کریم شد و دیگر پذیرفتنی نیست که شخصی سراع کتابهای درسی دیگر پیامبران برود و اگر هم چنین کاری کند، روش و منش او مورد پذیرش خدای متعال نخواهد بود. 

اگر از مطالب بالا قانع شدید که حرفی نیست. اما اگر قانع نشدیدف سؤالی دارم که امیدوارم به آن پاسخ دهید.

سؤال: اگر مردم اجازه داشتند به شریعت هر پیامبری که دوست داشتند عمل کنند، دیگر چه نیازی بود که پیامبر اکرم مبعوث شود؟! دیگر چه نیازی بود که خداوند قران را نازل کند؟! ما می دانیم که خدای متعل کار لغو بیهوده انجام نمی دهد. اما بنا بود که تورات و انجیل تا ابد رسمیت داشته باشند، آیا فرستادن پیامبری دیگر با دستوراتی ـ بعضا ـ متفاوت، کار لغو و بیهوده ای نبود؟! ایا این تنوع در پیامبر، خودش عامل اختلاف میان موحدین نبود؟! 

متظر پاسخ شما هستم. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ ایا می توانم دین دیگری داشته باشم و سعادتمند باشم؟

 • زهرا

  سلام
  من فکر می کنم با هم اندیشی در این سایت بتوانم جواب بسیاری از سوالاتم را بگیرم و از راه اندازی این سایت تشکر می کنم .سوالم این است که ما نه می توانیم جنسیت خود را انتخاب کنیم و نه پدر و مادرمان را و نه روحیاتمان را و خیلی چیز های دیگر را که اینها هم در سرنوشت و اینده ما تاثیر مهمی دارند پس چرا خداوند می فرماید که ما اختیار داریم من نقش اراده را نادیده نمی گیرم اما اراده هم تحت تاثیر محیط اطراف فرد خواهد بود .با این توضیحات اختیاری که خداوند می فرماید به چه معناست؟و نقش این اختیار چه قدر است؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ تیر ۱۶م, ۱۳۹۴ ۰۵:۴۴:

  سلام بر شما
  پاسخ سؤال خود را از اینجا دریافت کنید.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی