بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم نرگس

سلام من اگاهی اوقات نذر می کردم بعد از یه مدت یادم می رفت ادعا کنم الان هم یادم نمیاد حالا باید چی کار کنم . یه سوال دیگه دارم ایا میشه از پول یارانهای که واریز میشه از سهم خودم خیرات بدم اخه منبع درامد دیگهای ندارم با تشکر.

جواب

سلام بر شما

اگر صیغۀ شرعی نذر را نخواندید، عمل به نذرها برای شما واجب نیست. 

اگر صیغۀ نذر خواندید و یادتان رفته که چه نذری کردید، اگر به هیچ وجه یادتان نمی آید، باز هم تکلیفی ندارید. اما اگر اصل نذر را به یاد دارید و فقط نمی دانید مقدار آن چقدر بوده، می توانید به حداقل یقینی آن اکتفا کنید. مثلا اگر مردد هستید که ۱۰ هزار توان نذر کرده اید یا ۵۰ هزار تومان. در این صورت همان ۱۰ هزار تومان را بدهید کفایت می کند. 

خیرات دادن از پول یارانه های اشکالی ندارد. منتهی پول های یارانه ای برای کمک خرجی شما در زندگی شماست. با توجه به این که اگر متأهل باشید، هزینۀ زندگی شما بر عهدۀ شوهر است و اگر مجرد باشید، بر عهدۀ پدر، باید برای هزینه کردن پول یارانه از آن ها اجازه بگیرید. 

از ظاهر سؤال شما (که نذهای ممتد دارید) مشخص است که کمی استرس دارید و نگران هستید. سعی کنید در زندگی ارامش داشته باشید و به جای تمرکز بیش از اندازه در کمبودها و کاستی ها، بیشتر به داشته های خود و نعمت های الهی فکر کنید. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ ایا می توانم با پول یارانه خیرات بدهم؟

 • سلام ببخشید این سوالو میپرسم شاید بی ربط باشه من خانمی ۲۳،ساله هستم خیلی آدم بی ارادی هستم تو همه کارم می خواستم بپرسم آیا نماز خدا تو قرآن درباره غذا خوردن هم چیزی گفته آخه هر کار می کنم نمی تونم کم بخورم همه هم منو مسخره میکنن حتی شوهرم علنا بهم میگه از هی کلت بدم میاد آخه من چی کار کنم دوست دارم تو نظر شوهرم خوب به نظر بیام تو رو خدا میشه شما کمک کنید.

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مرداد ۱۹م, ۱۳۹۴ ۰۸:۵۳:

  سلام بر شما
  پاسخ سؤال خود را از اینجا دریافت کنید.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی