×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقا علیرضا

من هیچگونه علاقه ای به روزه گرفتن ندارم و اگر پیامبر هم زنده شوند و به من بگوید که روزه بگیر باز من این کار را انجام نمیدهم .
به نظر شما باید چکار کنم؟

جواب

سلام بر شما

در مسیر دینداری باید به سؤالات زیر جواب دهیم:

۱ ـ خالق ما کیست؟

۲ ـ وظیفۀ ما در قبال این خالق چیست؟

۳ ـ آیا خالق ما موجود حکیمی نیست که هر دستوری بدهد، بر اساس حکمت باشد؟

۴ ـ ایا ما اجازه داریم که به دستورات و قوانین او عمل نکنیم؟  

۵ ـ اصولا اگر به دستوران او عمل نکنیم، چه کسی ضرر می کند؟ (خودمان ضرر می کنیم یا خالق؟)

۶ ـ اگر نسبت به یکی از دستوران خالق خود احساس خوبی نداشتیم، آیا می توانیم از انجام آن سرپیچی کنم؟  

برادر بزرگوار! دین، مجموعه قوانینی است که برای سعادت ما فرستاده شده است. خدای متعال که خالق ما انسان هاست، بر اساس حکمت و بر اسا شناختی که از سود و و زیان (مادی و معنوی) انسان دارد، از طریق پیامبرش، قوانینی را به ما ارائه کرده است. 

اگر به این قوانین عمل کردیمف سود آن متوجه شخص ما خواهد بود و اگر عمل نکنیم، زیان آن هم متوجه خودمان است. اگر پیامبر اکرم و سایر ائمۀ معصومین (علیهم السلام) جان خود را در راه تبلیغ دین خدا گذاشتند، به خاطر نفع شخصی نبود، بلکه یکی از علت هایش، محبت و دلسوزی آن ها برای جامعۀ بشریت بود. آن ها که شاهد بر اعمال هستند، به خوبی می دیدند که سرپیچی از دستورات الهی نتیجه ای جز ظلالت و سرگردانی ندارد و می دانستند که عمل به دستورات الهی، نتیجه ای جز سعادت و سربلندی انسان نخواهد داشت. به همین دلیل بود که این گونه در برابر سرزنش ملامتگران و تمسخر نا آگاهان می ایستادند و یک تنه دین خدا را تبلیغ می کردند. 

در قرآن کریم آمده است که روزه، موجب ظهور و بروز تقوای الهی می شود. تقوا هم کلید درهای بسته و عامل نجات انسان خواهد بود. اگر شخص بالغ و سالمی روزه نگیرد، قطعا از تقوای درستی بهره مند نخواهد بود و قطعا نخواهد توانست راه های سعادت را طی کند.

در روایت هم از روزه به عنوان سپری در برابر آتش ها جهنم یاد شده است. سپری که انسان را از مهلکه های قیامت نجات می دهد و راه او را هموار می کند. حالا خودتان بفرمایید: آیا عاقلانه است که در کنار این همه مفعت، سخن از خوش آمد شخصی خود به میان آورید و بگویید که چون خوشم نمی آید، روزه نمی گیرم. انسان عاقل اگر با عقلش متوجه لزوم کاری شد، آن را انجام می دهد، هر چند  که با طبعش سازگاری نداشت باشد. انسان عاقل داروی تلخ را می خورد، هر چند که از خوردن آن احساس خوبی ندارد. انسان عاقل سختی کار را تحمل می کند، هر چند که بدنش به تغب وئ سختی بیفتد. انسان عاقل، مرارت های درس خواندن را تحمل می کند، هر چند که محدودیت هایی برایش داشته باشد. علت تحمل تمام این مشکلات آن است که هدف بزرگترین در پیش روی خود می بیند و رفاه و آسایش های مهم و ماندگار را به آسایش زودگذر و موقتی نمی فروشد.

کسی که روزه نمی گیرد، چند روزۀ ماه رمضان را در رفاه است، اما در عوض،سختی های چندین هزار ساله و بلکه سختی های ابدی آخرت را متحمل می شود.

حالا خودتان قضاوت کنید. بهتر نیست که روزه بگیرید؟

موفق باشید. 

 1. زهرا

  سلام
  من فکر می کنم با هم اندیشی در این سایت بتوانم جواب بسیاری از سوالاتم را بگیرم و از راه اندازی این سایت تشکر می کنم .سوالم این است که ما نه می توانیم جنسیت خود را انتخاب کنیم و نه پدر و مادرمان را و نه روحیاتمان را و خیلی چیز های دیگر را که اینها هم در سرنوشت و اینده ما تاثیر مهمی دارند پس چرا خداوند می فرماید که ما اختیار داریم من نقش اراده را نادیده نمی گیرم اما اراده هم تحت تاثیر محیط اطراف فرد خواهد بود .با این توضیحات اختیاری که خداوند می فرماید به چه معناست؟و نقش این اختیار چه قدر است؟

 2. محسن

  یا حق
  سلام
  در رشته ورزشی پرورش اندام
  با سابقه بالای تمرین دیگر بدن رشد نمیکند محققین این رشته به نتجه رسیدند که باید گرسنگی طولانی کشید تا رشد کرد….
  اری رشد جسم و تقوا وازادی روح از تعلقات

 3. کیانوش

  سلام،خسته نباشيد
  یکی از صفات خداوند علم است، حالا در همه زمینه چ در رابطه با بنده یا چیز دیگه دیگه، درست است که خدا شخصی در زمان های دور ب نام شمر آفرید، مگر نمیگویید که حتی شمر کودکی پاک بوده ولی با کار های خودش به این سرنوشت دچار شده؟یعنی خدا خبر داشته است که بنده ای از من خواهد آمد که یکی از بنده های صالحم که شهید خواهد کرد و باعث بیداری مردمم میشود،این بحث تا همینجا معلق نگه میداریم،
  یکی از صفات خدا عدل است،خداوند چرا با وجود عادل بودن دو نوزادی که هردو روح خدایی دارند و پاک هستند یکی میشود شمر یکی میشود امام حسین،
  به نظرم متناقض نماس، عدل یا علم؟؟؟؟؟

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question