بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از …

سلام من وقتی که ۱۱ سالم بود مادرم و از دست دادم …. من از همون وقت انگار با خدا قهر کردم نماز مو دیگه نخوندم و حتی دزدی هم می کردم من الان خیلی خیلی خیلی پشیمونم و الان چند وقته ک نماز مو میخونم و دیگه دزدی هم نمیکنم …. و الان پشیمونم و توبه کردم و میخوام کار زشتم و جبران کنم میخواسم ببینم اون مقدار پولی ک من دزدی کردم رو حتما باید به خود شخص بدم چون فامیل ماست و ابروم میره میتونم از طرف اون شخص به فقیرا کمک کنم؟؟؟ تو رو خدا جوابمو بدین خیلی عذاب وجدان دارم امیدورام خدا من و ببخشه

جواب

سلام بر شما

خدا رو شکر که با توبۀ خودتان علاوه بر آن که دست از دزدی برداشتید، اهل نماز و عبادت هم شده اید. 

به خاطر لطفی که خداوند به شما کرده، خوب است که دو رکعت نماز شکر بخوانید و از او تشکر کنید. 

راه جبران مال های دزدیده شده آن است که آن را به صاحب اصلیش برگردانید؛ بنابراین، پرداخت صدقه کفایت نمی کند و نمی تواند مشکلی از شما حل کند. اگر از آبروی خود می ترسید، می توانید پول ها را به صورت دیگری به صاحب آن برسانید. مثلا: 

از طریق شخص ثالثی برسانید و او هم نامی از شما نبرد.

به حسابش واریز کنید

پول را در جیبش بگذارید 

و …

البته اگر صاحب پول های دزده شده را نمی شناسید،  می توانید پول ها را از طرف آن ها صدقه بدهید. (اگر تا صد هزار تومان باشد، صدقه بدید، اما اگر بیش از آن است، باید از یک مجتهد اجازه بگیرید) 

موفق باشید

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی