بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از اقا مرتضی

مسیر حرکت امام حسین از مکه به کوفه سلام مجدد حاج اقا
پاسخ یک شبهه رو میخواستم در مورد واقعه کربلا که یک سنی از من پرسید
ایشون پرسیدند که حضرت امام حسین (علیه السلام) اگه هدفشون رفتن به کوفه بوده پس چرا سر از کربلا در آوردن اخه اگه از طرف مدینه به طرف کوفه بخواهی بری اصلا به  شهر کربلا نمیرسی توی نقشه بررسی کردم حرف ایشون درست بود البته من به ایشون پاسخ دادم که امام از شهادت حضرت مسلم خبردار شده بود و دیگه نمیخواستن کوفه بروند اما دنبال جواب قانع کننده دیگه هستم تشکر از راهنمایی تون
اللهم عجل لولیک الفرج

جواب

سلام بر شما

موضوع دعوت مردم کوفه از امام حسین (علیه السلام) از مسلمات تاریخی است. طبری در تاریخ خود (ج۲، ص۳۵۲) و یعقوبی هم در تاریخ یعقوبی (ج۲، ص۲۴۱) از جمله کسانی می باشند که به این موضوع اشاره می کنند. 

امام حسین (علیه السلام) در آغاز حرکت از مکه به کوفه، به جای آن که از مکه به سوی شمال شرق و منزل صفاح (نخستین مسیر مکه به کوفه) برود، به سمت تنعیم در شمال غرب و در مسیر مدینه حرکت کرد و بدین سان، حدود نه کیلومتر، راه خود را دور نمود.

احتمالا این اقدام ترفندی بر ضد مأموران حکومت بود که قصصد ممانعت از حرکن امام (علیه السلام) به سوی کوفه داشتند.  

وقتی که امام حسین (علیه السلام) به نزدیکی های کوفه رسیده بود، عمر سعد حربن یزید ریاحی را به همراه هزار سرباز به سمت امام فرستاد.

حرّ، به امام حسین (علیه السلام) عرض کرد: من مأمور هستم که هر کجا تو را دیدم، نگه دارم و بر تو سخت گیرم و نگذارم که از این جا حرکت کنی.

امام حسین (علیه السلام) به حرکت ادامه داد و حرّ نیز همراه او می رفت و از بازگشت به جایی که از آن آمده بود و از ورود به کوفه ممانعت می کرد، تا این که در روستایی نزدیک کوفه به نام اقسام مالک، فرود آمد. (مقاتل الطالبین، ص۱۱۱)

در امالی شیخ صدوق آمده است که: امام حسین (علیه السلام) پیش از مواجه شدن

با حرّ بن یزید ریاحی، مسیر حرکت امام حسین از مکه به کوقه در منزلی به نام «رُهَیمه» فرود آمد. در این هنگام بود که عبید الله زیاد، حر بن یزید را با هزار سوار در پی او فرستاد. (امالی الصدوق، ص۲۱۸)

بنابراین، مسیر حرکت امام، تا منزل «رُهیمه» دقیقا به سمت کوفه بود. وقتی که آن حضرت را حر مواجه شد، نتوانست به اندک راه (۵۰ کیلومتر) باقی مانده ادامه دهد و نیز نتوانست به عقب بازگردد. بنابراین، به ناچار به سمت شمال حرکت کرد و در روستای «اقسام مالک» فرود آمد و از آن جا هم به کربلا رفت (که ۷۰ کیلومتر با کوفه فاصله داشت) و در آن جا فرود آمد.

کلیۀ مطالب، برگرفته از کتاب «دانشنامۀ امام حسین ـ علیه السلام ـ » است 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی