بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم علیزاده

سلام جناب اقای نباتی

اگر نظر مرجع تقلید دختر باکره در رابطه با اذن پدر، با نظر مرجع تقلید پسر متفاوت باشه، تکلیف آن ها چیست؟

یعنی (مثلا) مرجع تقلید دختر، اذن پدر را واجب بداند و مرجع تقلید پسر، اذن پدر را لازم نداند. در این صورت اگر آن ها بدون اذن پدر با یکدیگر عقد خواندند، تکلیف عقدشان چیست؟ 

 سایت هم اندیشی دینیجواب

سلام بر شما

در چنین حالتی هر کدام از دختر و پسر به تکلیف خود عمل می کند؛ یعنی با توجه به فتوای مرجع تقلید دختر (که اذن پدر را لازم می داند) عقد باطل است و به یکدیگر محرم نشده اند و با توجه به فتوای مرجع تقلید پسر (که اذن پدر را لازم نمی داند) عقد صحیح است و با دختر محرم شده است. 

 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ اختلاف مرجع دختر و پسر در عقد موقت

 • اکرم

  سلام پس یعنی الان عقد ما صحیحه یا باطل یعنی الان که مرجع بنده این اجازه رو به من داده اما به نامزدم مرجعش که ایم اجازه رو ابدا بهش نمیده اگه ما صیغه کنیم نمیتونیم محرم بشیم وصیغه باطل هست؟ یا اینکه صحیحه؟ اگر باطل هست چه اقدام دیگه ای رو پیشنهاد میکنید؟ میشه نامزدم از مرجعش عدول بکنه کلا؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۳۰م, ۱۳۹۴ ۱۸:۴۳:

  این عقد، برای شما صحیح است و مشکلی ندارید، اما برای نامزدتون باطل است و در صورت ارتباط، معصیت کرده است.
  بنابراین، صحیح نیست که نامزدتون رو به گناه بیندازید.
  البته اگر مرجع تقلید ایشون “احتیاط واجب” گفته باشه، ایشون ابتدا می تونه به شخص دیگری رجوع کنه که اذن پدر رو شرط ندونه و سپس با شما محرم بشه. (کلیک کنید)

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی