بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از …

همه غیبت که حق الناس نیست دربسیاری از موارد غیبت ابروی طرف نمیرود وچیزی ساده است ایا این هم حق الناس است.مگر دلیل بر حق الناس ابرو نیست

جواب

سلام بر شما

روزی، خانم قدکوتاهی برای پرسش از سؤال به خدمت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) رسید. آن خانم سؤالش را پرسید و بعد از گرفتن پاسخ، بلند شد و از محضر پیامبر مرخص شد. 

یکی از همسرهای پیامبر از پشت سر این خانم با دست اشاره کرد و منظورش این بود که «قدش کوتاه است». 

پیامبر اکرم بلافاصله واکنش نشان داد و فرمود: «غیبت کردی!» 

از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) سؤال کردند: معنای غیبت چیست؟ آن حضرت فرمود: «ذِکْرُکَ أَخَاکَ بِمَا یَکْرَهُه‏»؛ «از برادر دینی خود به گونه ای یاد کنی که خوشش نیاید».

درست است که حفظ آبروی مؤمن، یکی از مصلحت های ترک غیبت است، اما با توجه به این که این مسأله در تعریف غیبت قرار نگرفته، نمی توان گفت که اگر پشت سر کسی حرف زدی و آبرویش نرفت، پس غیبتی هم صورت نگرفته.

به عنوان نمونه: کوتاهی قد، بی آبرویی نیست، اما اگر کسی از آن به عنوان یک عیب یاد کند، حتما غیبت کرده است. هر چند که آبرویی از او نرفته است. غیبت، موجب بی احترامی و هتک حرمت مؤمن است و خدای متعال با حرام اعلام کردن غیبت، در صدد است که احترام و حرمت افرد حفظ شود و مردم به اجحاف برادران دینی خود را سبک نکنند.

موفق باشید 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی