بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم هاجر

با سلام خدمت شما،

بنده دانشجوی پزشکی هستم،باتوجه به دور بودن ازشهرم در خوابگاه هستم،چون امتحاناتم در ماه رمضان است و روزه گرفتن فشار در این شرایط فشار جسمی و روحی زیادی ب من واردمیکند،میخواستم بدانم ایا میتوانم برای فرار از روزه قصد ده روز نکنم و سر نه روز از حد ترخص شرعی خارج شوم تا روزه نداشته باشم؟
مرجع بنده رهبر است

جواب

سلام بر شما

اگر قصد ده روز نکنید و قبل از تمام شدن ده روز، از مسافت شرعی (کلیک کنید) خارج شوید. نمازتان شکسته است و روزه ها را هم نباید بگیرید. لازم به ذکر است که این حکم در صورتی است که کثیر السفر نباشید. اما اگر کثیر السفر هستید باید روزه ها رو بگیرید.

(برای فهم دقیق معنای کثیر السفر اینجا کلیک کنید) 

البته توصیه می کنم چنین کاری را انجام ندهید. ماه رمضان برکات فراوانی دارد و از دست دادن توفیق روزۀ ماه رمضان، خسارت معنوی بزرگی برای شماست. سعی کنید روزه ها را بگیرید، خداوند هم در حق شما جبران خواهد کرد.

ولی در عین حال، اگر نمی خواهید روزه بگیرید، با توجه به نظر مقام معظم رهبری، راهش همان چیزی است که خودتون ذکر کردید.  

موفق باشید. 

توجه: نظر مراجع تقلید دیگر، در این خصوص، تفاوت دارد. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

3 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ اگر درخوابگاه، قصد ده روز نکنم،می توانم روزه نگیرم؟

 • هاجر

  باتشکر فراوان از پاسخدهی سریع شما،بله بنده هم خیلی دوست دارم روزه هایم را در همان ماه رمضان بخوانم ولی درسها خیلی سنگینتر از ان است ک از عهده ی ان بر ایم ،
  سوال دیگری در همین رابطه دارم و ان اینکه من در جای دیگر فتوای مقام معظم رهبری را خواندم ایشان در مورد دانشجو فتوا ب جمع داده اند،ایا برای من محل تحصیلم وطن حساب نمیشود؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ خرداد ۲۵م, ۱۳۹۴ ۱۴:۵۷:

  نظر مقام معظم رهبری در اینجا آمده است. می تونید مراجعه بفرمایید.
  اگر کثیر السفر باشید. یعنی اگر هر هفته سفر می کنید، باید نمازها را جمع بخوانید (هم شکسته و هم کامل) روزه ها را هم باید بگیرید و بعد از ماه رمضان قضای آن را هم به جای بیاورید.
  اما اگر کثر السفر نیستید، یعنی در سفرهای قبلی بیش از ده روز در خوابگاه می ماندید، می توانید برای ماه رمضان، نیست ده روز نکنید و روزه ها را هم بخورید.

  [پاسخ]

 • هاجر

  بسیار از راهنمایی شما متشکرم،اجرتون باخدا

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی