بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقا سعید

با سلام
بنده دانشجو هستم. برای ارایه پایان نامه خود بسیار دچار اضطراب میشوم و مجبور به خوردن یک قرص با نهایتا یه جرعه آب هستم آیا روزه ام باطل می شود؟ در ضمن امکان رفتن به بیدون از شهر و خوردن روزه نیز برای من فراهم نیست

جواب

سلام بر شما

در این صورت، روزۀ شما باطل است. 

تشخیص اولویت های زندگی، باعث می شود که آرامش بیشتری داشته باشید. درس، مدرک تحصیل چیز خوبی است، اما هرگز اولویت اول ما نیست. اولین اولویت زندگی ما، بندگی خدای متعال است. وقتی چنین اولویتی را درک کردید، اولا آن را فدای اموری نمی کنید که از درجۀ اهمیت کمتری برخوردار است و ثانیا در بستر عمل به اولویت اول، احساس آرامش و ارزشمندی دارید. مشکل شما این است که درس و پایان نامه را در اولویت اول قرار دادید. پر واضح است که وقتی کاری را بزرگتر از آن چه هست دیدید، به خاطر نگرانی هایی که پیش می آید، مبتلا به استرس و اضطراب هم می شوید. 

هر چند که تلاش و کوشش درسی، کاری بس ارزشمند است، اما هرگز تصور نکنید که راه موفقیت شما تنها یک چیز است و آن، قبولی در امتحان و ارائۀ پایان نامه است! خداوند راه های مختلف و متنوعی برای شما کنار گذاشته که هر کدام از آن ها پنجره های امیدی برای شما هستند. 

 آخرین نکته این که: به جای سرگردانی میان گذشته و آینده، سعی کنید در زمان حال باشید. ممکن است که شما یا غصۀ گذشته را بخورید و یا دلهرۀ اینده را داشته باشید. توچه کنید که گذشته و آینده، دو زمان عدمی هستند. یکی تمام شده و دیگری هنور نیامده. سرگردانی در میان دو زمان عدمی موجب می شود که زمان حال خود را به راحتی از دست بدهید. پس سعی کنید در زمان حال زندگی کنید و با آراش به کارهای خود ادامه دهید. امیرالمؤمنین ـ علیه السلام ـ می فرماید: 

ما فات مضى و ما سیأتیک فأین     قم فاغتنم الفرصة بین العدمین

به جای فکر کردن به انبوه کاری که در روز زمین مانده، به وظایف هر روز خود نگاه کنید و ببینید تا چه اندازه در آن روز موفق بوده اید. با دیدن موفقیت خود در زمان حال، خیالتان راحت می شود و آرامشتان بیشتر می گردد. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

1 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ اگر به خاطر اضطراب آب بنوشم روزه ام اشکال دارد؟

 • سعید

  سلام
  انصافا چه جالب!!!
  انگار از این چندماه من خبر دارید!!!

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی