بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقای محیاپور

سلام
ممنون از بابت اینکه به سوالات گذشته ام پاسخ دادید .
بفرمایید با توجه به اینکه مطابق فتوای حضرت ایت الله سیستانی ، امروز (جمعه ) اول ماه رمضان است و در حالیکه دیروز طبق اعلام دفتر استهلال رهبری اول رمضان بوده است ، تکلیف لیالی قدر برای مقلدین ایشان چیست؟
ضمنا بنده مقلد ایت الله سیستانی هستم.

جواب 

سلام بر شما 

آیت الله سیستانی می فرمایند: مسألۀ ثبوت ماه امری تقلیدی نیست که لازم باشد از طبق نظر مرجع تقلیدتون عمل کنید. (منبع)

بنابراین، اگر ایشان به یقین نرسیده باشند که ۵ شنبه اول ماه رمضان بوده، بر شما واجب نیست که به این حکم عمل کنید. بلکه اگر از راه دیگری یقین به ثبوت ماه پیدا کردید، باید به یقین خود عمل کنید. 

در ثانی، ایشان حاکم شرع مطلق برای کشور عراق هستند و برای ثبوت ماه، هر کشوری حکم خاص خود را دارد.

دفتر ایشان چنین  گفته است: رویت هلال ماه مبارک رمضان در عراق و اطراف آن در شامگاه چهارشنبه برای مرجعیت ثابت نشده و به همین دلیل، پنجشنبه آخرین روز ماه شعبان است.  (منبع)

ملاحظه بفرمایید که منظور ایشان، کشور عراق بوده و هیچ ربطی به کشور ایران ندارد.

بنابراین:

مطابق نظر خاص ایت الله سیستانی، حتی اگر ایشان در مورد ایران هم چنین مطلبی را گفته بودند، باز هم برای مقلیدن ایشان حجت نبود و مقلدین باید به علم و یقین خود عمل می کردند. 

در ثانی، این حکم، در ابطه با کشور عراق است و ربطی به ایران ندارد. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی