بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم …

باسلام
از پاسخ جامع و کاملی که دادید کمال تشکر را دارم
چند روزی است که توبه کرده ام ، امیدوارم تا آخر عمر بتوانم توبه خود را نگاه دارم
اما در همین چند روز فکر اینکه چرا من یه چنین گناهی انجام دادم اذیتم میکنه و هر روز خودم را سرزنش میکنم و این باعث میشه بعضی اوقات از دیگر کارهای روزانه عقب بیفتم. آیا راهی وجود داره تا بفهمیم خدا توبه را پذیرفته یا نه؟

جواب

سلام بر شما

ان شاء الله با تکیه بر نماز و اعمال و صالح، و نیز با توکل به خدای متعال، سعادتمند دو سرا باشید. 

این که انسان به خاطر رفتارهای نادرست گذشته خودش را سرزنش کنه، کار خوبی است. به هر حال معصیت خداوند کار کوچکی نیست. اما نکتۀ مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که اگر این سرزنش آمیخته با امید به لطف و رحمت الهی باشد، در نهایت موجب نشاط انسان است و عامل محرکی می شود تا انشان انس بیشتری با سجادۀ بندگی خداوند بگیرد و با عبرت از گذشته، مراقبت بیشتری در اعمال کنونی خود داشته باشد. 

اما اگر این سرزنش، ممزوج با امید به لطف الهی نشد، یا این که ـ خدای ناکرده ـ از لطف و رحمت الهی ناامید شدیم، نه تنها سازنده نخواهد بود، بلکه ممکن است انسان را به دام ناامیدی و سکون بکشاند. انگیرۀ عبادت و تحرک را از انسان می گیرد و به نشاط انسان صدمه می زند.

خدای متعال در قران کریم به همۀ گناه کاران وعدۀ امیدبخش می دهد و می فرماید: «قُلْ یا عِبادِیَ الَّذینَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحیمُ»؛ «بگو: اى بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده‏اید! از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را مى‏آمرزد، زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است». (سورۀ زمر، آیۀ۵۳) 

اما این که انسان از کجا بنداند گناهانش بخشیده شده یا نه؟

اولا در هر حال باید امیدوار بود و باید سعی کرد فارغ از گذشته، رفتارهای کنونی خود را درست کرد. اگر متمرکز در اکنون خود شوید و مراقت زمان خال خود باشید، خدای متعال گذشتۀ شما را هم خواهید بخشید. در قرآن کریم آمده است: «إِنَّ الْحَسَناتِ یُذْهِبْنَ السَّیِّئات»؛ «همانا حسنات، بدی ها و آثار آن ها را از بین می برند» (سورۀ هود، آیۀ۱۱۴) 

بنابراین، توجه ویژه ای به نماز داشته باشید. به والدین خود احترام بگذارید. این دو کار از نمونه کارهایی هستند که حسنه محسوب می شوند و با نورانیت خاصی که به شما می دهند، موجب پاک شدن گناهان گذشته می شوند. البته توجه هم داشته باشید که در حوزۀ کدام یک از گناهان آسیب پذیری بیشتری دارید و سعی کنید با مدیریت و دقت بیشتر در آن حیطه،از فضای گناه فاصله بگیرید.  

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی