بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم سحر

سلام
من دچار مشکل با همسرم بودم با یک فرد بسیار خوب اشنا شدمبا هم ارتباط داشتیم ولی ایشون نمی دونستند من متاهل هستم و من به شدت عذاب وجدان داشتم و نمی تونستم واقعیت رو بگم و خیلی دوستشون دارم بعد از مدتی حقیقت رو گفتم خدا رو شکر متوجه شرایط من بود من جدا شدم و به خاطر این اتفاق که مهریه خودم رو بخشیدم که حداقل عذابی نداشته باشم .بعد از تمام شدن عده من صیغه (عقد موقت) خوندیم بدون اطلاع کسی که هر ارتباطی باشه حداقل گناه نباشه از نظر شرعی
به نظر شما کارمون درست بوده؟
وقتی حقیقت رو گقتم توبه کردم که هیچ ارتباطی نباشه تا وقتی جدا شم
واقعا نمی دونم چی کار کنم
خیلی پشیمونم که قبل از محرمیت کاری کردم ولی نمی تونم کنارش نباشم ممنون میشم راهنمایی کنید

جواب

سلام بر شما

از سؤالتون این طوری متوجه شدم که با وجود متأهل بودن، با مردی ارتباط داشتید و بعد از ارتباط، با یخشش مهریه به صورت توافقی از شوهرتون جدا می شید. وقتی هم که عدۀ شما تمام میشه با آن مرد، ازدواج موقت می کنید.   

۱ ـ سؤال؟ در زمانی که متأهل بودید، با آن مرد چه نوع ارتباطی داشتید؟! اگر ارتباط در حد دیداری بوده، الآن می تونید با ایشون محرم بشید. اما اگر ارتباط به نحو نزدیگی(دخول) بوده، زنا کردید و به ایشون حرام ابدی شدید. 

۲ ـ گناه شما هم حق الله است و هم حق الناس. حق الله را باید با توبۀ جدی جبران کنید. و حق الناس را با دعا در حق شوهرتون. 

۳ ـ برای جبران حق الله باید سعی کنید بندۀ خوبی برای خداوند باشید. در قرآن کریم آمده است: خوبی ها، بدی ها را از بین می برند. تا می توانید عبادت (نماز و دعا و دیگر کارهای مستحبی) و رفتارها حسنه (خدمت به والدین و صدقه به نیازمندان، در حد توان و …) داشته باشید. همه روزه، بعد از نماز صبح؛ بعد از نماز عصر و قبل از خواب، هفتاد بار استغفار کنید. همچنین باید در تعامل با نامحرم دقت لازم را داشته باشید (پوشش مناسب و رعایت حیا)  

۴ ـ الآن که عدۀ شما به اتمام رسیده، اختیار با خودتونه. می تونید با هر کسی که دوست داشتید محرم بشید. (البته به شرطی که با او حرام ابدی نشده باشید)  

۵ ـ مطلب مهمی هم هست که باید مطرح کنم: 

شما تا کی می خواهید با این اقا یاشید؟!

آیا ایشان شما رو برای زندگی دائم می خواد؟!

آیندۀ زندگی خود را چگونه می بینید؟!

نکند سال های جوانی را برای این آقا بگذارید و در نهایت خودتون بمونید و خودنون!

نکند در روزگار پیری که هر خانمی بچه ها و نو ه های خود را کنارش می بیند، حسرت ندانم کاری های گذشتۀ خود را بخورید و حسرت بخورید که جوانی و فرصت های خوب خود را فدای عشق های زود گذر کردید؟

این ها را عرض کردم که قدری تأمل داشته باشید.  

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ از همسرم جدا شدم تا به مرد دیگری برسم

 • سحر

  سلام ،جواب های شما رو خوندم بله متاسفانه ،یعنی هیچ راهی نیست من نمیتونم به کسی جز این اقا فکر کنم هیچ راهی نیست که درست بشه الان بله اشتباه کردم ولی واقعا بدون ایشون نمی تونم ،تو رو خدا راهی جلو پام بزارید؟خواهش میکنم

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ تیر ۱۱م, ۱۳۹۴ ۱۹:۳۳:

  سلام بر شما
  اگر در زمان متآهلی با این آقا زنا کردید (یعنی گناه شما در حد دخول بوده) دیگه نمی تونید با ایشون محرم بشید.
  مدیریت افکار، نیاز به روند مشاوره ای داره. می تونید پیش مشاوره برید و می تونید با بنده تماس بگیرید: ۰۹۱۳۶۹۶۵۹۸۳
  موفق باشید.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی