بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از آقای مهیاپور

سلام
ببخشید من دوتا سوال داشتم خواهشمندم پاسخ دهید:
۱ ـ چند روز پیش که روزه بودم برای انجام غسل جنابت به حمام رفتم و در حین شستن هم طرف راست و هم طرف چپ برای انکه مطمئن شوم اب به همه جای بدنم برسد با دست مخرج غائط را شستم که مطمئن شوم اب به انجا رسیده است که احساس کردم مقدار خیلی خیلی کمی اب وارد مخرج غائط شد در صورتیکه هیچ قصدی نداشتم ، بفرمایید ایا روزه ام باطل شده است و کفاره به گردنم می باشد؟

۲ ـ امروز صبح که می خاستم نماز صبح را بخونم ناگهان اروغ زدم و مقداری از اب و مزه غذایی که سحر خورده بودم بالا اومد اما وارد گلو و دهانم نشد و از انجایی که من هم خیلی شک و وسواس داشتم پیش خودم گفتم شاید وارد گلوم شده و به سرعت اومدم همان اب و غذایی که بالا اوردم را با دو سه تا سُرفه بیرون ریختم و بعد از ان هم چند بار اب دهانم را بیرون ریختم و سپس اب در دهانم زدم و بیرون ریختم اما زمانیکه میخاستم از کنار شیر اب برم هنوز مزه غذایی که بالا اوردم در دهانم بود و من اب دهانم را قورت دادم ، ایا روزه ام باطل شده است و ایا کفاره نیز به گردنم میباشد؟ درصورتیکه مطمئن بودم بعد از زدن اب در دهانم دیگر مزه ای از غذا نباشد که اینجور نبود ، لطفا جوابم را بدهید چون از صبحی پیش خودم میگم روزه ات باطل شده و کفاره نیز به گردنت میباشد

جواب

سلام بر شما

۱ ـ اصلا نیازی نیست  که در غسل خود تا این اندازه دقت داشته باشید و مراقب باشید که به وسواس نیفتید. در ضمن، روزۀ شما باطل نشده است.

۲ ـ کسی که آروغ می زند. اگر غذا به فضا دهانش نرسد، تکلیفی هم ندارد و اگر غذا به فضای دهانش رسید همین که غذا را بیرون بیندازید و نهایتا یک بار آب دهانش را بیرون بیندازید. روزه اش صحیح است. در ضمن، مزۀ غذا مشکلی برای روزه ایجاد نمی کند. بنابراین، روزۀ شما باطل نشده است و قورت دادن آب دهان هم اشکالی ندارد. 

برادرم! شما نیاز به آرامش بیشتری دارید. نباید با افکار پریشان و سخت گیری در تکالیف دینی، این گونه خود را نگران کنید. سعی کنید بیشتری تفریح داشتیه باشید. به چیزهای خوب و مفرّح بیندیشید (مثلا به زیبایی گل و طبیعت فکر کنید) از تنهایی و عزلت فرار کنید، و با دیگران صمیمی باشید. وقتی جواب سؤالی را گرفتید، دیگر در آن سؤال توقف نکنید و بدون جهت در خودتان تردید ایجاد نکنید. همچنین سعی کنید که در طول روز مقداری ورزش داشته باشید. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی