بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم بهار

با سلام.

من و دختر خاله ام هم سن هستیم از وقتی که او ازدواج کرده به او حسادت می کنم در صورتی که تا بیش از این اصلا حسود نبودم و نسبت به هیچکس هم این حسو ندارم این مسئله مرا خیلی آزار می دهد. لطفا راهنمایی کنید. ۲۱ساله مجرد

جواب

سلام بر شما

ابتدا باید ریشه یابی کنیم که ببینیم که علت حسادت شما چیست

آیا احساس می کنید که خواستگار خوبی برای شما نمی آید؟ 

آیا احساس ارزشمندی نمی کنید؟ 

آیا نسبت به دختر خاله احساس رقابت می کنید؟ 

و آیا از او کینه ای به دل دارید؟

آیا با او رفاقت صمیمی داشتید و با ازدواج او احساس می کنید که شخص دیگری جای شما را گرفته؟ 

برای درمان حسادت به نکات زیر توجه کنید: 

۱ ـ امید به لطف خداوند؛ به لطف خداوند امید داشته باشید و مطئمن باشید که شما هم روزی خاص خود را دارید و روزی خود می رسید. 

۲ ـ احساس ارزشمندی؛ یعنی نعمت هایی که خداوند به شما داده ببینید و از او تشکر کنید. با این کار، هم نعمت شما بیشتر میشود و هم متوجه می شوید که شما هم برای خود دارای نمعت ها و ویژگی های مثبتی هستند.         

۳ ـ خیر خواهی صادقانه برای دختر خاله؛ در خلوت های خود برای دختر خاله و برای موفقیت او دعا کنید. با این کار، احساس خیرخواهی صادقانه نسبت به او در درون شما شکل می گیرد و همین حس موجب می شود که وقتی نعمتی در او دیدید به جای آن که ناارحت و نگران شوید، با خود بگویید: خدا را شکر، خودم هم در خلوت هایم از خداوند چینین چیزی می خواستم و داشته های او هم سو با خواسته ها و دعاهای من است» 

۴ ـ تداوم ارتباط با دختر خاله؛ دوری از دختر خاله موجب تقویت کینه و کدورت است و در نتیجه محرک حسادت می شود. بنابراین، سعی کنید با دخترخاله ارتباط داشته باشید. اگر می توانید به او سر بزنید و یا این که با او تماس های تلفنی کوتاه مدت برقرار کنید. 

۵ ـ پذیرفتن واقعیت ها؛ اگر با او رفاقت صمیمی هستید، باید بپذیرید که دوستی شما با دخترخاله  نباید به حدی باشد که حق ازدواج را هم از او سلب کنید. دوستی های افراطی و عاشقانه، موجب بروز چنین مشکلاتی می شوند. اگر این گونه است، افکار خود را مدیریت کنید و سعی کنید با مشغولت های مثبت ذهنی و پر کردن اوقات فراقت و نیز، با برنامه ریزی خوب، وقت خود را به بهترین وجه پر کنید و از این که کارهای سازنده و ارشمند انجام می دهید، احساس کرامت نفس کنید.

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت