بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم فاطمه

سلام و ممنون از اینکه انقدر لطف دارین و جواب سوال ها رو میدین خیلی خیلی خیلی ممنون :)

می خواستم بدونم نگاه کردن به نامحرم در چه حدیه؟

به همسرم میگم به یه خانمی که بی حجابه نگاه نکن. میگه: «خب من سرکارم یکی اومد چیکار کنم نمیشه که نگاه نکنم. بعد منم می بینم»

خب راست میگه. با این وضع الان اگه به نگاه نکردن باشه کلا نمیشه از خونه رفت بیرون واسه همین می خواستم بدونم این نگاه کردن به خانم هایی که معمولا خیلی وضع افتضاحی دارن یا حتی معمولی هستن، ولی موهاشون بیرونه اشکال داره یا اگه به قصد لذت بردن نباشه اشکالی نداره ممنون مرسی

جواب

سلام بر شما

درسته که در کوچه و خیابان خانم هایی هستند که وضع مناسبی ندارند و دسته که بعضی از مشتری های ایشان وضع مناسبی ندارند و ایشان هم باید به آن ها جواب بده، اما هیچ کدام از این موارد دلیل نمیشه که انسان به نامحرم نگاه کنه. 

اگر برای همسرتون مشتری نامحرم آمد، باید به جای نگاه مستقیم، نگاه مبهم داشته باشه. در چنین حالتی، هم مرتکب حرام نشده و از آسیب های ناشی از آن رهایی پیدا کرده و هم مشتری خود را راه انداخته است.   

در خیابان هم حکم از این قرار است. با نگاه مبهم به مردم، متوجه آن ها می شوید و راحت از کنارشان عبور می کنید، اما وقتی از شما از قیافه یا اندام او پرسش کنند، می گویید شکل و اندام او را ندیدم.

توجه: نگاه به نامحرمی که در پوشش خود، حدود شرعی را رعایت نکرده حرام است، حال اگر این نگاه به قصد لذت هم باشد، حرمتش مضاعف می گردد. البته اگر به صورت اتفاقی و ناخواسته نگاهش به نامحرم افتاد، گناه نکرده، ولی باید بلافاصله روی خود را برگرداند و به جای دیگری نگاه کند. 

موفق باشید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی