بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم رمضانی

باسلام قبلا ازشما سوالی کردم وشما جواب دادید که زیارت عاشورا و دعای علقمه را بخوانم با توجه خواندم ولی هیچ ندیدم آیا برای این منظور خاص باید به تعداد مشخص بخوانم یعنی دقیقا باید چند بار بخوانم که نتیجه را ببینم ؟ سوال دیگرم اینکه من عربی اصلا خوب نمیتوانم بخوانم یعنی میخوانم ولی بعضی از کلمات که کم هم نیست انگاردرست نمیخوانم و میترسم این باعث شود نتیجه حاصل نشود میشود قرآن یا دعاها را عربی نخونم و معنی فارسی بخونم اتفاقا یک سوره را به فارسی خواندم و انقدربه جانم نشست که حد ندارد شاید بارها عربی خوانده بودم ولی هیچ احساس خاصی نداشتم ولی وقتی فارسی خواندم بسیار حس خوبی داشتم میخوام بدونم برای حاجت گرفتن یا هرنیت دیگری میشود قران را یا حتی دعاها را به عربی خواند مثلا وقتی نیت ۴۰ روز یک سوره را میکنی میشود فارسی خواند و حاجت گرفت ؟ سوال دیگر اینکه وقتی نیبت ۴۰ روز زیارت عاشورا دارم و درمدتی به عنوان یک خانم نمیتوانم بخوانم به خاطر سجده ای که درانتهای زیارت هست چه باید کرد و در جایی از زیارت عاشورا میگوید این را صد بار بگو میشود به جای صد بار چیز دیگری اضافه کرد که همان صدبار درست باشد ؟ ممنونم

جواب

سلام بر شما

خواندن قرآن و دعاها به زبان فارسی اشکالی ندارد و حتما فوایدی هم در پی دارد، اما این ها، خودِ دعا و قرآن نیست، بلکه معنای قرآن و دعا است. تأثیری هم که برای خواندن آن گفته شده، در واقع در خود آن ها نهفته است، نه در معنای آن ها. البته بسیار مناسب است که قرآن و دعاها را با توجه معنای آن بخوانید. نه این که به صرف خواندن معنا اکتفا کنید. 

اگر نیت می کنید که چهل روز زیارت عاشورا را بخوانید، باید پشت سر هم باشد. در ایام عادت زنانه هم اشکالی ندارد که زیارت عاشورا و سجدۀ آن را انجام دهید. 

موفق باشید

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

3 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ آیا می شود دعاها را به زبان فارسی خواند؟

 • رمضانی

  سلام و خیلی تشکر میکنم ازاین همه پیگیری شما کاش همه آدمها مثل شما به کاری که انجام میدهند متعهد و مسئولیت پذیر بودند اگر این طور بود دنیای خیلی بهتر و قشنگتری میساختند . باز هم ممنونم از جوابی که دادین فقط یک سوال بی جواب ماند و آن اینکه آن قسمت صدبار زیارت عاشورا چه باید کرد میشود چیزی اضافه کرد که همان صدبار تلقی شود؟ راستی من اخیرا” کتاب زندگینامه جناب رجبعلی خیاط خواندم و خیلی منقلب شدم خیلی زیبا بود و من بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم میشود بخشی از سایت خود را اختصاص دهید و ازاین نوع کتابهای که هم متن ساده و قابل فهم دارد و هم از زندگی افرادی هست که خیلی از عصر ما دور نیست معرفی کنید من فکر کنم خواندن یک کتاب خوب میتواند روش زندگی یک انسان را به طور کلی تغییر دهد کاری که این کتاب با من کرد. کاش همه ما خدا را آنطور که جناب رجبعلی شناخت میشناختیم و به آرامش میرسیدیم .

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مرداد ۷م, ۱۳۹۴ ۰۵:۱۹:

  سلام بر شما
  از لطفتون ممنونم
  برای قرائت زیارت عاشورا می توانید به همان یک بار اکتفا کنید.
  البته روش دیگری هم وجود دارد.
  محقق بزرگ مرحوم حاج آقا بزرگ تهرانی در رابطه با «صد لعن» و «صد سلام» از کتاب «الصدف المشحون» تألیف مرحوم محمد شریف شیروانی، از امام هادی(علیه السلام) چنین نقل می کند: یک بار لعن را تا آخر بگوید و بعد از آن، نود و نه بار بگوید: «اللّهُمَّ العَنهُم جَمیعَاً» و نیز سلام را تا آخر بگوید و آن گاه نود و نه بار بگوید: «السَّلامُ عَلَی الحُسَین وَ عَلی عَلیِّ بنِ الحُسَین وَ عَلی أولاد الحُسَین وَ عَلی أصحَاب الحُسَین».
  در مورد زندگی نامۀ بزرگان هم درست می فرمایید. امیدوارم توفیقی باشید که از این کتاب ها هم در سایت قرار دهم.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

 • رمضانی

  سلام بسیار بزرگوارید از وقتی که گذاشتید ممنونم خدا به شما سلامتی و عاقبت بخیری عطا فرماید.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی