×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم رومینا

سلام ببخشید که دوباره سوال دارم!
می خواستم بپرسم برای اون نماز های صبح قضا که قضا شو بجا نیاوردم باید شروع کنم به خوندن همه اونا؟! یا مثلا نمازی داریم که باعث بشه نماز های قضا که نخوندیم از بین بره؟
و همچنین برای روزه هایی که عادت ماهیانه باعث شده نگیریم، اگر ندونیم چند روز بوده که روزه نتونستم بگیرم باید چی کار کنم؟
و من تا دو روز قبل از ماه رمضان امتحان دارم ولی خیلی دوست دارم روزه بگیرم ولی درست دو روز بعدش رمضانه و دیگه وقت تمومه و نمیشه روز گرفت تو شعبان… چی کار کنم؟

جواب

سلام بر شما

۱ ـ تنها راه جبران نمازهای قضا، به جا آوردن آن ها است و هیچ ذکر و دعایی هم نداریم که با گفتن آن ها، تکلیف نمازهای قضا از دوش ما برداشته شود. 

۲ ـ اگر نمی دانید که نمازها و روزه های قضای شما چقدر است، می توانید به حداقل یقینی آن اکتفا کنید. مثلا شما نمی دانید که روزۀ قضای شما ۲۰ روز است، یا ۲۵ روز و یا ۳۰ روز! در چنین صورتی شما به ۲۰ روز یقین دارید و هر هر حال اطمینان دارید که مقدار ۲۰ روز رو احتما به گردن دارید اما ممکن است ۲۵ و یا حتی ۳۰ روز باشد. در این حالت، شما باید مقدار ۲۰ روز را قضا کنید و نیازی به خواندن ۵ یا ۱۰ روز دیگر نیست. 

۳ ــ منظورتون روزۀ مستحبی است یا روزۀ قضا؟ اگر منظورتون روزۀ مستحبی است، می تونید در ماه شعبان از  سایر مستحبات آن بهره بگیرید. مثل صلوات فرستادن و گفتن استغفار . اما اگر منظورتون روزه های قضایی است که از ماه رمضان سال قبل به گردنتون است، باید سعی کنید تا جایی که ممکن است آن ها را قضا کنید. (البته اگر از سال های گذشته روزۀ قضا دارید، واجب نیست که همین الان قضا کنید. می توانید بعد از ماه رمضان و در فرصت دیگری قضا کنید. اما اگر روزه های قضای شما مال ماه رمضان گذشته است، واجب است که تا قبل از رسیدن ماه مبارک رمضان، فضای آن ها را به جای آوردید. 

موفق باشید. 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question