بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم فاطمه

سلام
من دانشجوی ارشد هستم و امسال امتحاناتم در ماه مبارک هست، و وقتی روزه دار هستم از لحاظ بدنی و ذهنی دچار ضعف میشوم و دائم خواب هستم.
البته این ضعف تا افطار برایم قابل تحمل هست اما نمیتوانم به مطالعه و کارهای جدی بپردازم.
با توجه به این حالت میدانم که روزه داری باعث لطمه زدن به درس هایم می شود ،خواستم بدونم می شود که قضای ان را بعد از امتحانات بجا آورم؟
مرجع تقلید: آیت الله مکارم شیرازی

سایت هم اندیشی دینیجواب

سلام بر شما

درس و آزمون، عذر شرعی برای روزه خواری نیست و اگر روزۀ خود را نگیرید، علاوه بر آن که معصیت کرده اید، باید در قبال هر روز روزه خواری، کفاره هم بدهید (کفاره هر روز، روزه خواری، این است که شصت روز، روزه بگیرید)

خواهرم! درست است که با روزه، قدری از توان بدنی شما تحلیل می رود و نمی توانید همچون روزهای عادی به درس و مطالعۀ خود برسید، اما توجه داشته باشید که مهمتر از امتحان های درسی، امتحان های خدای متعال است.

کسی که به بهانۀ درس، روزۀ خود را نمی گیرد، ممکن است در آزمون موفق شود، اما در آزمون الهی مردود شده و از چشم ملائکۀ الهی می افتد. پیشرفتی که در بستر بی اعتنایی به احکام و امتحان های الهی باشد، قطعا مبارک و میمون نخواهد بود و دست آخر هم جز وبال گناه چیزی برای انسان نمی ماند.

جوانان ما در جبهه ها، جان خود را می داند تا درنشان حفظ شود، دیگر از ما توقع نمی رود که از این خود کم بگذاریم، تا در آزمون موفق شویم. البته به این نکته هم توجه کنید که خداوند بندگان خوب خود را تنها نمی گذارد و در قبال تقوا  و بندگی آن ها، بهترین فرصت های موفقیت را در اختیارشان قرار خواهد داد. و در فراز و نشیب رنگی، جایی که هیج مدرک و هیچ قدرتی نمی تواند، مشکلی از انسان حلد کند، دستگیر او خواهد بود و او را از رزق ویژۀ خود بهره مند خواهد کرد.

در پایان، به این روایت زیبا توجه کنید: امام محمد باقر (علیه السلام) از قول خدای عزوجل می فرماید: «قسم به عزت و حلام و عظمت و بهائم و قسم به علوّ مقام خودم، هیچ بنده ای خواستۀ مرا بر خواستۀ دنیایی خود بر نمی گزیند، مگر اینکه او را بی نیاز می کنم و تلاش و همتش را در امر آخرتش قرار خواهم داد. همچنین آسمان و زمین را ضامن روزی او خواهم کرد و خودم رونق بحش درآمدهای او خواهم بود». قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ وَ عِزَّتِی وَ جَلَالِی وَ عَظَمَتِی وَ بَهَائِی وَ عُلُوِّ ارْتِفَاعِی لَا یُؤْثِرُ عَبْدٌ مُؤْمِنٌ هَوَایَ‏ عَلَى‏ هَوَاهُ‏ فِی شَیْ‏ءٍ مِنْ أَمْرِ الدُّنْیَا إِلَّا جَعَلْتُ غِنَاهُ فِی نَفْسِهِ وَ هِمَّتَهُ فِی آخِرَتِهِ وَ ضَمَّنْتُ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضَ رِزْقَهُ وَ کُنْتُ لَهُ مِنْ وَرَاءِ تِجَارَةِ کُلِّ تَاجِرٍ.(الکافی، ج۲، ص۱۳۷) 

موفق باشید. 

 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

5 پاسخ به پاسخ به سؤالات/ آیا می توانم به خاطر درس و آزمون، روزه نگیرم؟

 • فاطمه

  ممنون از راهنمایی شما
  ولی مگر درس خواندن و مطالعه جز اعمال پسنیده نیست
  و فقط حالت دنیوی ندارد

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۳م, ۱۳۹۴ ۰۵:۱۶:

  خواهش می کنم
  مطالبی که عرض کردم بدان معنا نیست که درس و مطالعه از اعمال پسندیده نیست و بدان معنا نیست که درس و مطالعه، ارزشمند نیست.
  معنای گفته هایم این بود که در کنار مهم بودن درس، آن چه که مهمتر است اطاعت از دستور خداوند است.
  درس، با وجودی که خوب است، هیچ وقت نباید مانع نماز شود.
  درس، با وجودی که پسندیده است، هیچ وقت نباید مانع روزه شود.

  [پاسخ]

 • فاطمه

  میشه بمنم کمک کنید ؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۷م, ۱۳۹۴ ۱۵:۴۵:

  در خدمتم.

  [پاسخ]

 • زهرا

  سلام من امسال کنکور دارم بابام نمیذاره روزه بگیرم چون واقعا یا نمیونم درس بخونم یا وقتی که میخونم چیزی نمیفهمم اما خودم دوس دارم روزه بگیرم ولی بابام هرروز دعوام میکنه و گفته اگه قبول نشی……لطفا راهنماییم کنین

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی